Deset let od svého vzniku letos slaví Pevnost poznání, kterou v bývalém dělostřeleckém skladu z 19. století nedaleko historického centra Olomouce v roce 2015 otevřela Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Jedno z nejvýznamnějších center popularizace vědy v Česku během deseti let navštívilo přes milion návštěvníků a mnozí z nich se do tohoto oblíbeného interaktivního science centra s více než dvěma stovkami vědeckých exponátů opakovaně vrací.
U zrodu myšlenky vybudovat v univerzitní Olomouci moderní centrum zaměřené na popularizaci vědy stál bývalý děkan Přírodovědecké fakulty UP Juraj Ševčík, který chtěl veřejnosti atraktivním a srozumitelným způsobem představit přírodní vědy. Stavba vědeckého centra byla s pomocí evropských dotací zahájena v roce 2013. V prosinci 2014, tedy tři měsíce před slavnostním otevřením Pevnosti poznání, nastoupil do funkce ředitele nového centra Matěj Dostálek. „Mým úkolem tehdy bylo zajistit dokončení expozic a postavit tým, který připraví program, vymyslí systém provozu, otevře brány Pevnosti poznání a zajistí, že do ní zavítá každý rok 80 tisíc návštěvníků. To byla totiž podmínka, díky které Univerzita Palackého získala téměř 200 milionů korun z Evropské unie na výstavbu tohoto návštěvnického centra,“ vzpomíná Matěj Dostálek.
Věda na vlastní oči i na dotek
Hlavním lákadlem Pevnosti poznání jsou interaktivní exponáty, které návštěvníkům poutavým způsobem přibližují zákonitosti přírodních věd. Na jejich výrobě se podíleli zaměstnanci i studenti přírodovědecké fakulty. „Exponáty jsme vyráběli ve vlastních dílnách. Je to naše specifikum, na které jsme právem hrdi,“ říká Matěj Dostálek. V expozicích pracovníci postupně instalovali například dutý model oční bulvy o průměru 1,5 metru či desetimetrovou maketu lidského mozku, do které se vejde až deset lidí, či interaktivní modely sopky a koloběhu vody v přírodě. Jednotlivá patra jsou tematicky zaměřena například na biologii, astronomii či geologii.
Pevností poznání od jejího otevření v roce 2015 prošlo 750 tisíc platících návštěvníků, ke kterým je nutné připočítat početné účastníky například vědecko-popularizačních akcí, jako je Noc vědců, či různých společenských setkání a konferencí. „Celkem k nám během uplynulých deseti let nahlédl milion návštěvníků,“ vypočítává ředitel science centra.
Pevnost spojuje univerzitu s veřejností
Neméně důležitá je proto i aktualizace doprovodného programu, každý měsíc se tak obměňuje náplň vědeckých dílen, planetária a science show. Pevnost ročně pořádá více než desítku vědecko-popularizačních akcí. „Podařilo se nám vybudovat komunitu našich klientů, tedy návštěvníků a partnerů, kteří využívají celé portfolio našich služeb. To mimo samotných expozic, dílen a science show zahrnuje hlavně programy neformálního vzdělávání pro školy, kterých ročně realizujeme zhruba osm set, ale také pronájmy prostor i naše výjezdní programy pro komerční subjekty,“ dodává Matěj Dostálek.
Velkým specifikem Pevnosti poznání, který jí přidává na atraktivitě, je budova rozlehlého dělostřeleckého skladu z poloviny 19. století, v níž vědecké centrum sídlí. Část expozice je proto věnována dějinám Olomouce. Pevnost se za deset let stala dějištěm tradičních akcí, jako je Přírodovědný jarmark, festival Academia Film Olomouc nebo Dětská univerzita. Mezi nejúspěšnější lákadla nyní patří akce Odpudiví nebo kouzelní, na které zoologové návštěvníkům představují živá zvířata. Velké oblibě se těší i podzimní Pevnost duchů. „Na svátek Halloween expozice pokaždé proměníme ve strašidelnou pevnost a naši edutaineři se převléknou za strašidla. To jsou akce, na které zavítá za víkend většinou více než dva tisíce návštěvníků a jsou zásadní pro náš rozpočet,“ říká Matěj Dostálek. A doplňuje, že pravidelné akce Houby v Pevnosti, Veletrh zdraví a Včely v Pevnosti jsou laděny komorněji. Díky nim je ale možné efektně i efektivně integrovat univerzitní výzkum a zároveň se jedná o vědecká témata, která rezonují s veřejností.
Místo zaslíbené studentům
Na provozu se kromě kmenových pracovníků podílí také studenti. Od roku 2015 jich tímto popularizačním centrem prošla téměř tisícovka, především z přírodovědecké fakulty.
Zastávali a zastávají pozice lektorů, průvodců, edutainerů. „Někteří z nich zde dokonce našli svoji práci a pro mnohé z nich šlo o odrazový můstek pro další kariéru. Vznikla zde řada bakalářských, magisterských i doktorských diplomových prací. To, že studenti i zaměstnanci UP využívají kapacity Pevnosti poznání pro svůj výzkum, je přesně ta synergie, kterou se snažíme podporovat a rozvíjet,“ podotýká Matěj Dostálek a přiznává, že pyšný je právě na provázanost s fakultou a její komunitou. „Prezentujeme fakultní a univerzitní výzkum a propagujeme myšlenku univerzity a vzdělanosti, což je zájmem nás všech. Pevnost poznání se stala prostředím nejen pro poznávání, ale také pro spolupráci, a má výrazný společenský přesah. Patří tak mezi největší projekty třetí role naší univerzity, nebo dokonce možná všech českých univerzit,“ podotýká Matěj Dostálek.
Desáté výročí svého otevření oslaví Pevnost poznání ve dnech 25. a 26. dubna mimo jiné nočními prohlídkami interaktivních expozic i atraktivním doprovodným programem, který bude zahrnovat instalaci obřích modelů planet před budovou. Program potrvá až do 22. hodiny. Zaměstnanci a studenti UP mají po oba dny vstupné do expozic zdarma. Více zde.
Text přineslo aktuální vydání magazínu Žurnál UP.