Modrý den věnovaný nejen dětem s autismem a jejich rodinám se koná v neděli 31. března v Pevnosti poznání. Letošní aktivity jsou zaměřené především na hledání zdrojů energie a relaxace. Nově se akce zúčastní také kostýmoví hrdinové Star Wars nebo průvodci s canisterapeutickými psy, kteří se rozhodli Modrý den podpořit. Celou neděli bude do všech expozic platit dvacetiprocentní sleva na vstupném.
Návštěvníci si v koutku, který připravuje katedra botaniky, vychutnají krásu rostlin zrakem, hmatem, čichem i sluchem. Chybět nebudou pohybové aktivity s využitím balančních pomůcek. Zajímavý bude bubenický koutek, kdy prostory muzea rozezní například zvuk ocean drum. „Ten imituje šum mořského příboje. Doplní jej rain stick (dešťová hůl), což je originální hudební nástroj, s jehož pomocí přivolávali déšť indiánští šamani v poušti Atacama v Chile. Tento zvuk přináší příjemné uvolnění smyslů,“ lákala na program Martina Oulehlová, která je matkou chlapce s autismem a každoročně program Modrých dnů připravuje.
V Pevnosti se také objeví skupinka hrdinů z Lion Base, české odnože mezinárodní kostýmové organizace Rebel Region, která se věnuje charitativní činnosti a svými kostýmy Star Wars dokáže upoutat širokou veřejnost a vzbudit v ní zájem o dobrou věc. „Lidé jsou k strádání druhých často slepí. Myslíme si, že je nic nedokáže lépe zaujmout než skupina rytířů Jedi, klonoví vojáci nebo Wookieeové ve své plné kráse," řekl vedoucí skupiny Vlastimil Šprta.
Připraveno bude divadelní představení šternberských ochotnických komediantů ŠOK, kteří si pro děti připravili hned dvě krátké pohádky: O Smolíčkovi a Jak pejsek s kočičkou dělali dort. Děti určitě potěší přítomnost pejsků ze společnosti Aura Canis, z. s. Právě pomazlení se psím společníkem, který dokáže zcela intuitivně vycítit, co jeho klient potřebuje, je pro všechny se znevýhodněním cesta, jak zmírnit stres.
Setkání se koná při příležitosti Světového dne informovanosti o autismu. Program vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Jdeme autistům naproti, z. s. (JAN). „Tento den je příležitostí k setkání nejen dětí s poruchou autistického spektra. Široká veřejnost může zblízka poznat, že tito lidé vnímají svět jinak, přesto však mají stejné potřeby a přání jako my všichni,“ řekla Markéta Jandeková, vedoucí organizace.
Letos se organizátoři zaměřují hlavně na smyslové prožitky, protože právě tato oblast je u lidí s poruchou autistického spektra velmi intenzivně ovlivňována. „Děti jsou buď hypersenzitivní (vysoce citliví např. na určité pachy, zvuky), nebo hyposenzitivní (nízký práh citlivosti na smyslové vjemy). Vysoce citlivé děti mají specificky vyvinutou nervovou soustavu, díky čemuž bývají značně vnímavé vůči podnětům. Důsledkem toho mohou být jejich nepřiměřené reakce a způsob chování. Jejich tělo je díky ‚přesmyslování‘ pod neustálým velkým stresem, mají extrémně vysokou spotřebu hořčíku a nutně potřebují relaxační aktivity, aby se mohli uvolnit a takzvaně ‚dobít baterky‘,“ vysvětlila Martina Oulehlová.
Autismus je vrozená porucha zpracovávání informací a propojení jednotlivých oblastí mozku, na jejímž vzniku se podílí genetické a environmentální faktory. Každé 68. dítě, které se v České republice narodí, se nachází na autistickém spektru. Jedná se o mnohem vyšší počet, než kolik je dětí např. s Downovým syndromem nebo cukrovkou. Na autismus neexistuje lék a přes veškeré úsilí vědy není dosud známý přesný mechanismus jeho vzniku.
Akce se v modře laděné Pevnosti poznání koná již počtvrté. Centrum popularizace vědy Univerzity Palackého v Olomouci se tak připojuje k národní osvětové kampani Česko svítí modře a k mezinárodní akci Light It Up Blue for Autism.
Program Modrého dne (neděle 31. 3. 2019) v Pevnosti poznání
11:00–17:00 Botanika všemi smysly, Pohybem k radosti, Vědecká výtvarka, Laboratoř poznání
13:00–15:00 Lion Base – skupina rytířů Jedi, klonoví vojáci a Wookieeové
13:00–17:00 Bubenický koutek
13:00–17:00 Aura Canis, canisterapie
14:00 Divadlo ŠOK – O Smolíčkovi, Jak pejsek s kočičkou dělali dort
15:00 Společná fotografie s modrými balónky