Právnická fakulta se opět po roce stala spoluorganizátorem Mezinárodní konference obecních policií, největšího setkání obecních a městských policií ve střední Evropě. V prostorách fakulty se po dva dny diskutovala aktuální bezpečnostní témata, vyměňovaly zkušenosti a sdílela dobrá praxe. Součástí akce byl i doprovodný program, před fakultou se uskutečnil nábor do registru dárců krvetvorných buněk.
„Velmi si vážíme, že se tato konference už tradičně koná v prostorách naší fakulty. Je to příležitost pro kolegy a naše studenty, jak se dozvědět něco nového a zajímavého z této oblasti, která je s právem velmi úzce spojená. Doufáme, že se vám bude u nás líbit. Snažili jsme se vytvořit ty nejlepší podmínky pro vaše konferenční jednání,“ řekl v rámci slavnostního zahájení Maxim Tomoszek, proděkan pro studijní záležitosti PF UP.
O devátý ročník konference byl enormní zájem. Organizátoři pozastavili registraci z důvodu naplnění kapacity již několik týdnů před konáním. „Svědčí to o stále větší oblibě naší akce mezi obecními a městskými policiemi. Samozřejmě nás tato důvěra těší, na druhou stranu to byl pro nás určitý závazek, abychom naplnili očekávaní dvě stě padesáti hostů,“ podotkl Daniel Bednařík ze společnosti FT Technologies, která byla hlavním organizátorem setkání. Motivací k pořádání konference je podle něj potřeba dialogu a podpory bezpečnosti ve veřejném prostoru. „Obzvláště ve stávající době krizí, které mají za následek rozkolísání tradičních hodnot a vyvolávají růst napětí. Právě strážníci a zástupci samospráv, pro které je naše konference primárně určena, jsou těmi prvními a nejdůležitějšími mediátory ve společnosti,“ dodal Bednařík.
Letošní odborný program nabídl téměř dvacet přednášek a prezentací. Hovořilo se například o ochraně měkkých cílů, kyberkriminalitě, roli strážníků při povodních, krizové komunikaci, bezdomovectví nebo o podpoře duševního zdraví policejních profesí.
Vlna solidarity
Konference nebyla pouze uzavřeným setkáním bezpečnostní komunity, měla i důležitý přesah do veřejného prostoru v podobě doprovodných aktivit pro širokou veřejnost. Před budovou právnické fakulty se uskutečnila prezentace Bílého kruhu bezpečí, organizace poskytující pomoc obětem, svědkům a pozůstalým po obětech trestných činů.
Vedle toho organizátoři spojili síly s Dobrovolnickým centrem UP a uspořádali náborovou kampaň do Českého registru dárců krvetvorných buněk při IKEM. Vhodný dárce se hledal i pro dvouletou Madlenku, které zbývají pouhé čtyři týdny života a jejíž příběh plní média. Jednou z prvním zaregistrovaných byla Lucie Kohoutová, studentka 1. ročníku magisterského programu Právo a právní věda. „Když jsem viděla informaci o náboru přímo před fakultou, ani chvíli jsem neváhala. Jsem tu, abych komukoli pomohla. Ta solidarita lidí je úžasná,“ řekla Lucie Kohoutová, která přišla se spolužačkou Marií Janovskou. Zájem byl nakonec tak obrovský, že nábor musel být předčasně ukončen z důvodu vyčerpání testovacích sad. Před PF UP se zaregistrovalo 450 nových dárců.
Devátý ročník Mezinárodní konference obecních policií se konal na PF UP 26.–28. března. Záštitu nad ním převzali mimo jiné Vít Rakušan, ministr vnitra České republiky, a Matúš Šutaj Eštok, ministr vnitra Slovenské republiky.