Výrobu krátkometrážních autorských filmů, střihovou práci nebo tvorbu filmové upoutávky si budou moci vyzkoušet studenti Univerzity Palackého pod vedením známých filmových tvůrců. Beata Parkanová, scenáristka a režisérka oceňovaného filmu Chvilky, a Andy Fehu, tvůrce kultovní Nenasytné Tiffany a populárního thrilleru Shoky & Morthy: Poslední velká akce, povedou workshopy v rámci projektu REACTOR PRO.
Workshopy studentům nabízí katedra divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) jako doplněk ke kmenové výuce. Jsou dokladem snahy poskytnout maximální praktické využití a zkušenosti z oboru. Zatímco Beata Parkanová bude se studenty během dvou víkendů vyvíjet krátkometrážní autorské filmy, Andy Fehu se zaměří na střihovou práci a vyprávěcí zkratku při vytváření filmové upoutávky.
„Jsem upřímně zvědavá na to, jaká témata studenti do výuky přinesou, i na to, jak budou schopni spolupracovat v týmech, kde bude potřeba rozdělit jednotlivé role,“ uvedla Beata Parkanová. Absolventka katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU v Praze je mimo jiné autorkou několika knih s primárně dětskou tematikou. V roce 2018 byly uvedeny její Chvilky s Jenovéfou Bokovou v hlavní roli, pod nimiž je podepsána jako scénáristka i režisérka.
Také Andy Fehu, který patří mezi nejzajímavější české režiséry nové generace a který je zároveň absolventem filmové a divadelní vědy na UP a střihu na FAMU v Praze, se do Olomouce těší. „Především na talentovanou generaci! A taky se rád opět podívám na místa, kde jsem sám studoval,“ řekl. Svůj nezaměnitelný autorský styl si vyprofiloval ještě před svým celovečerním filmem Nenasytná Tiffany při tvůrčí práci na krátkých filmech.
Projekt REACTOR PRO s podtitulem „kurzy tvůrčí práce s předními talenty současné audiovize“, v jehož rámci se workshopy již tradičně konají, zprostředkovává setkání s nejlepšími filmovými, divadelními a televizními tvůrci, ať už jde o herce, režiséry, dramaturgy, scenáristy, či producenty. Podle Andrey Hanáčkové, vedoucí olomoucké katedry divadelních a filmových studií FF UP, bude nadcházející zimní semestr nového akademického roku ve znamení jeho rozšíření.
„Domnívám se, že je naše katedra proslulá především blízkým kontaktem s praxí. Je známá tím, že naši studenti spolupracují na výjimečných kulturních aktivitách už během studií,“ uvedla. Dodala, že kurzy nabídla katedra divadelních a filmových studií FF UP přednostně svým posluchačům, k doplnění několika zbylých míst dané kapacity se nyní mohou zapsat i posluchači jiných oborů UP.
Kurzy projektu REACTOR PRO jsou součástí celoživotního vzdělávání a účast na nich je zpoplatněna.