Představujeme partnery v Auroře: Université Paris-Est Créteil

Repro: Žurnál UP
Středa 21. srpen 2024, 8:00 – Text: Michal Zych

Co má společného Olomouc s Reykjavíkem, Kodaní nebo Neapolí? Pojítek bychom našli určitě hodně, ale pro akademickou obec UP je důležité, že tamní vysoké školy patří do evropské univerzitní sítě Aurora. Jejím prezidentem je rektor Martin Procházka a spolu s UP ji tvoří dalších 8 členů. V prázdninovém průvodci vám je každý týden postupně představíme. Můžete je navštívit nejen při studijních a pracovních cestách, ale třeba se na nich zastavit jen tak na výletě. V osmém, a tedy posledním díle se podíváme do Francie na Université Paris-Est Créteil.

Université Paris-Est Créteil (UPEC) vznikla v roce 1971. Původní starobylá Pařížská univerzita byla tehdy na základě nového vysokoškolského zákona rozdělena do třinácti samostatných univerzit Paříž I – Paříž XIII, z nichž některé se nacházejí i mimo území hlavního francouzského města. UPEC je dvanáctou z nich a sídlí ve městě Créteil asi 11 km jihovýchodně od centra Paříže v departementu Val-de-Marne.

Univerzita poskytuje vzdělávání v široké škále oborů – nabízí přes 500 studijních programů. Má 14 fakult, škol a institutů, jednu observatoř, 32 výzkumných laboratoří a více než 42 tisíc studentů. Dlouhodobě klade důraz na řešení sociálních a environmentálních výzev, věnuje se sociálním otázkám, digitálním dovednostem či rovnoprávnosti.

Hlavní kampus univerzity sídlí v Créteil, další budovy se pak nacházejí v okolních městech, jako je například Fontainebleau, kde si můžete prohlédnout jeden z nejrozlehlejších francouzských zámků. Renesanční komplex tvoří stovky místností, nechybí ani francouzský a anglický park, zahrady nebo rybník s pavilonem.

V samotném městě Créteil byste neměli minout modernistickou katedrálu Notre-Dame de Créteil, jejíž výstavba byla dokončena v roce 2015, nebo zajímavou skupinu bytových domů Les Choux de Créteil. Deset patnáctipatrových oválných budov z roku 1974 je typických svými zaoblenými betonovými balkony, které připomínají hlávky zelí (francouzsky ‚choux‘). Podle původního plánu měly být navíc osázeny okrasnými rostlinami a stromy. Čtvrtina bytů je v současnosti určena pro ubytování studentů. Domy jsou od roku 2008 chráněny jako architektonické dědictví 20. století.