Představujeme partnery v Auroře: Vrije Universiteit Amsterdam

Repro: Žurnál UP
Středa 3. červenec 2024, 8:00 – Text: Michal Zych

Co má společného Olomouc s Reykjavíkem, Kodaní nebo Neapolí? Pojítek bychom našli určitě hodně, ale pro akademickou obec UP je důležité, že tamní vysoké školy patří do evropské univerzitní sítě Aurora. Jejím prezidentem je rektor Martin Procházka a spolu s UP ji tvoří dalších osm členů. V prázdninovém průvodci vám je každý týden postupně představíme. Můžete je navštívit nejen při studijních a pracovních cestách, ale třeba se na nich zastavit jen tak na výletě. V prvním díle zamíříme na Vrije Universiteit Amsterdam.

Historie Vrije Universiteit Amsterdam (VU, v překladu Svobodná univerzita) sahá do roku 1880, kdy byla založena jako první soukromá univerzita nezávislá na státu i na Holandské protestantské církvi. I když dnes již funguje jako veřejná vysoká škola financovaná státem, je stále hrdá na svou tradici svobody a osobní odpovědnosti.

S více než 30 000 studenty, z nichž necelých 6 000 pochází ze zahraničí, představuje živou a pestrou komunitu. Univerzita je domovem pro deset fakult, které pokrývají disciplíny od humanitních věd až po přírodní vědy. VU je známá svým interdisciplinárním výzkumem a společenským zapojením, zejména v oblastech jako genderová rovnost či umělá inteligence. Ve vědě a výzkumu se orientuje také na lidské zdraví, dopady globalizace nebo výzkum veřejné správy. Důraz klade na udržitelný rozvoj a řešení globálních problémů, jako jsou klimatické změny a ochrana životního prostředí.

Všechny fakulty VU jsou součástí jednoho kampusu, který se nachází ve čtvrti Buitenveldert. Ta přiléhá k moderní a dynamické obchodní čtvrti Zuidas, inspirované například slavnou pařížskou La Défense. Amsterdam je také známý svou sítí vodních kanálů – a jinak tomu není ani v okolí univerzitního kampusu. Nejen po nich, ale i na kole či veřejnou dopravou se dá za chvíli dojet do jednoho z rozlehlých parků, slavného Rijksmusea nebo centra města.

Různé příležitosti, které VU Amsterdam svým partnerům nabízí, najdete na centrálním webu Aurory nebo na stránce aurora.upol.cz, kde se pravidelně objevují pozvánky na kurzy, konference či výjezdy. Zkuste se podívat také na společnou mapu zdrojů pro vědu a výzkum, kde má VU Amsterdam 62 pracovišť, která jsou otevřená ke spolupráci v nejrůznějších oborech.

Univerzity v Auroře mají dohromady přes 260 000 studentů a 30 000 zaměstnanců. Společně chtějí posunout evropské vysoké školství dál a fungovat jako jeden velký kampus, v němž je jednoduše možné studovat předměty na různých univerzitách, sdílet výukové materiály, výzkumné zdroje i pracoviště, jezdit na výměnné pobyty nebo využívat nabídku hybridních a online kurzů. Kladou velký důraz na současné globální výzvy a problémy, jakými jsou udržitelný rozvoj, kulturní diverzita nebo digitalizace.