Přírodovědecká fakulta se rozhodla i letos potěšit děti, které našly dočasné útočiště v Klokánku v Olomouci a Dlouhé Loučce. Právě dnes odstartovala tradiční vánoční sbírka Daruj dětem hračku pro radost. Hračky, kosmetiku nebo ovocné přesnídávky je možné věnovat do 16. prosince. Připraveny jsou i výstavy dětských prací s vánoční tématikou v hlavní budově na Envelopě i v areálu v Holici.
Přírodovědecká fakulta sbírku v adventním čase vyhlašuje už podeváté. Letos se opět koná pod záštitou děkana Ivo Fréborta. „Velmi rádi podpoříme děti, které nemají to štěstí žít v harmonických rodinách. Navíc vánoční čas je ideální příležitostí myslet i na své bližní. Těší mě, že naši studenti i zaměstnanci se do sbírky aktivně zapojují a dárků rok od roku přibývá. Nejinak tomu určitě bude i letos,“ věří děkan.
Podle organizátorky sbírky Martiny Oulehlové z katedry botaniky v Klokáncích přivítají především hračky, které jsou nejen na pomazlení, ale podporují rozvoj dětí a jejich fantazii. „Může jít o různé stavebnice, skládačky, puzzle, společenské hry nebo výtvarné potřeby. Protože je nyní v zařízeních i několik slečen, určitě se bude hodit i kosmetika. Ti, kteří dávají přednost praktickým dárkům, mohou věnovat trvanlivé ovocné přesnídávky,“ radí Oulehlová.
Dárky, které pak najdou děti pod stromečkem, je možné přinést na sekretariát děkana a oddělení vnějších a vnitřních vztahů (dveře 6.010). V holickém areálu je přijímají v herbáriu katedry botaniky a řídicím úseku Centra regionu Haná.
Každoročně sbírku doprovází i výstava dětských prací. Letos je vytvořily děti z univerzitní mateřské školy, vědecké výtvarky v Pevnosti poznání a školní družiny ZŠ Řezníčkova. Zájemci si je mohou prohlédnout ve foyer hlavní budovy na Envelopě a v Holici v přízemí budovy číslo 47.
Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je nabídnout dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči během doby, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče. Mnohé z nich neměly zajištěnu řádnou péči a jsou zanedbané, zažily domácí násilí, týrání či zneužívání.