Fakulta zdravotnických věd navazuje na nedávno završený mezinárodní projekt Healthcare English Language Programme (HELP), díky němuž vznikla online platforma pro výuku angličtiny pro zdravotníky. Na ní chtějí řešitelé projektu HELP2 dále pracovat, na základě ohlasů uživatelů doplní nová témata a některé části přeloží do němčiny.
Původní projekt po svém skončení v roce 2017 obdržel prestižní cenu Evropské komise European Language Label. Hodnotitelé chválili zejména inovativní a otevřený přístup, zároveň ale naznačili, že by bylo vhodné obsáhnout i další jazyky. Role hlavního koordinátora navazujícího projektu se chopila fakulta zdravotnických věd, zčásti obměněný tým tvoří učitelé a překladatelé z univerzit a dalších organizací ze sedmi evropských zemí.
„Už během testování, které jsme v rámci původního projektu prováděli, se ozývaly hlasy pro doplnění dalších tematických celků. Uživatelům chyběla například výživa, fyzioterapie, zubní lékařství nebo pečovatelské služby. Nejen tato témata tedy chceme doplnit,“ uvedl hlavní řešitel projektu Lukáš Merz z ústavu společenských a humanitních věd.
Již nyní mohou uživatelé projít dvacet interaktivních kurzů, čtrnáct z nich se zaměřuje na zdravotnická témata, zbylé se soustředí na interkulturní kompetence. Materiály jsou dostupné nejen jako online kurz, ale i jako PDF ke stažení. „Část stávajících témat přeložíme i do němčiny a některé moduly vytvoříme zcela nově pro potřeby praxe v německy mluvících zemích, protože je o tento způsob výuky zájem i zde,“ doplnil Merz.
„Inovace projektu HELP2 ale spočívá i v tom, že chceme maximálně využít možností nové verze systému Moodle a posunout úroveň našich interaktivních cvičení o něco výše. S některými funkcionalitami starší verze, na které platforma v současnosti běží, nejsme zcela spokojeni,“ dodal hlavní řešitel projektu.
První novinky budou k pilotnímu testování a připomínkování uživateli přístupné už letos v létě, celý projekt vyvrcholí oficiálním představením jeho výstupů na závěrečné konferenci v březnu 2021 v Olomouci.
V současnosti platformu pro výuku či studium využívá na sedm set aktivních uživatelů, nejen z České republiky a zemí zapojených do původního projektu, ale také například z Číny, Kanady nebo Saúdské Arábie. Přístupná je přitom na webových stránkách projektu nejen zdravotníkům a lékařům, ale i zájemcům z řad veřejnosti.