Mezinárodního setkání rektorů vysokých škol, které spolupracují v rámci evropských univerzitních aliancí, se v Bruselu účastnil rektor Univerzity Palackého Martin Procházka. Na programu dvoudenní pracovní schůzky byla řada diskuzních témat, v nichž se čelní představitelé evropských vysokých škol zaměřili především na vzájemnou spolupráci mezi aliancemi i jednotlivými univerzitami, rozšiřování možností pro mobility studentů, využití inovativních pedagogických postupů a rozvoj společných vzdělávacích aktivit.
„V současné době existuje už bezmála šest desítek aliancí, v nich jsou organizovány stovky univerzit. Řeč byla samozřejmě o tom, jak se Evropa v budoucnu postaví ke svému vysokému školství a jaká by měla být dlouhodobá společná strategie našich univerzit, aby obstály v konkurenci amerických nebo asijských vysokých škol. Mluvili jsme také o tom, zda by například v budoucnu měl být absolventům vydáván jeden společný diplom napříč aliančními univerzitami, zda by v rámci mobilit mělo na partnerské univerzity vyjíždět padesát procent studentů a padesát procent pedagogů a podobně,“ popsal průběh setkání rektor Martin Procházka s tím, že zásadním tématem byla rovněž další možná podpora pro aliance evropských univerzit, jejichž financování ze strany Evropské komise je zatím naplánováno do roku 2029.
Univerzita Palackého v Olomouci vstoupila do prestižní mezinárodní Aliance Aurora, která sdružuje devět univerzit napříč celou Evropou, v roce 2020. Univerzity sdružené v alianci se intenzivně zaměřují na výzkum a zároveň věnují velkou pozornost tématům udržitelného rozvoje a dalším aktuálním otázkám současné společnosti včetně klimatických změn či digitalizace. Jejími dalšími členy jsou například univerzity Německa, Islandu, Nizozemska, Dánska, Rakouska, Španělska či Itálie.