Rozestavěná budova pro budoucí lékaře a zdravotníky dostane do zimy plášť

Nová budova pro výuku LF a FZV UP bude dominantou Hněvotínské ulice. V galerii mj. pohled do budoucí auly a menzy, také záběr ze střechy k Teoretickým ústavům a jejich dostavbě.
Fotogalerie: Martin Višňa
Vizualizace budovy v textu: Ateliér Velehradský
Středa 28. srpen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

V blízkosti Teoretických ústavů Lékařské fakulty UP roste nová, i díky neobvyklému tvaru nepřehlédnutelná budova, ve které se budou vzdělávat budoucí lékaři a zdravotníci. Stavba jde podle stanoveného harmonogramu, hrubá konstrukce čtyřpodlažního objektu je hotová a do konce letošního roku bude opláštěna. Charakteristickou červenou fasádu pak dostane v příštím roce.

S výstavbou budovy, v níž mimo jiné lékařská fakulta získá tolik potřebnou aulu pro bezmála 400 posluchačů, se na okraji areálu Fakultní nemocnice Olomouc při Hněvotínské ulici začalo vloni v létě. Symbolického poklepání základního kamene před historickými Teoretickými ústavy se zúčastnili představitelé univerzity, obou fakult, nemocnice i regionu, jak jsme psali zde.

„Aktuálně je hotová monolitická konstrukce stavby, také veškeré vyzdívky, dokončují se omítky a intenzivně se již pracuje na opláštění budovy tak, abychom ji do zimy měli uzavřenou, mohli temperovat a pokračovat v mokrých procesech, jako je lití podlah,“ uvedl Luděk Prudký z Oddělení rozvoje a výstavby UP.

Z důvodu časových a finančních úspor přitom došlo oproti původnímu návrhu k úpravě pláště budovy. „V nové variantě poskládáme celý obvodový plášť z jednotlivých obdélníkových skel a teprve před něj bude na lanech předsazen stínicí systém s perforovanými plechy ve fakultní červené barvě, který vytvoří tu vnější plasticitu,“ dodal Luděk Prudký.

Podle stavbyvedoucího Stanislava Chvatíka z firmy GEMO, která je dodavatelem stavby, budou práce na opláštění budovy postupovat tempem jedno podlaží za měsíc. „Co se týče pláště, pracujeme na kotvení, takže zatím je pro kolemjdoucí vidět málo. Nicméně do konce září by mělo být uzavřeno první nadzemní podlaží, do konce roku pak celý objekt,“ přiblížil s tím, že zároveň se pokračuje v pracích na potřebných rozvodech a technických instalacích, jako je například teplovodní přípojka nebo strojovna vzduchotechniky.

Kromě samotné stavby probíhají se zástupci obou fakult, které budovu budou využívat, jednání týkající se uživatelského interiérového vybavení a přípravy na vypsání nezbytných výběrových řízení.

Novostavba, jejíž nepřehlédnutelnou podobu navrhl brněnský Ateliér Velehradský, by měla po dokončení stavebních prací a vybavení začít sloužit studentům a vyučujícím Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP v průběhu roku 2026. Prostory budou využity především pro výuku na moderních simulátorech, lékařská fakulta však získá také novou aulu s kapacitou bezmála 400 posluchačů. Jak při zahájení stavby uvedl děkan LF UP Milan Kolář, nové prostory jsou pro další rozvoj medicínského vzdělávání na fakultě nezbytné. V podobném duchu hovořil i děkan FZV UP Jiří Vévoda. Vedle výukových prostor pak bude součástí také menza, která denně zvládne obsloužit až 2000 strávníků.

Náklady na výstavbu budovy a úpravu nejbližšího okolí, kde vznikne i parčík, přesáhnou 640 milionů korun. Dvě třetiny z toho pokryje dotace ze státního rozpočtu, zbývající třetinu uhradí Univerzita Palackého z vlastních zdrojů.