Spojení školy se zajímavou praxí a smysluplnou prací nabízí vysokoškolským studentům Rozvojové centrum Radius, do kterého je zapojena i Univerzita Palackého. Až několik stovek zájemců může každý rok absolvovat stáž na univerzitních pracovištích, v Akademii věd ČR nebo soukromém sektoru pod vedením mentorů z řad nejlepších vědců a expertů.
„Propojování akademického a průmyslového světa přináší nové stimuly všem stranám. Akademický výzkum je někdy dost vzdálený potenciálnímu využití v praxi, tomu průmyslovému zase občas chybí nadhled,“ uvedl Ondřej Haderka, vedoucí Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR.
Centrum Radius společně iniciovaly tři ústavy Akademie věd s Univerzitou Palackého v Olomouci a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Studenti si mohou vybírat z krátkodobých i dlouhodobých stáží, rozšiřovat si znalosti na přednáškách nebo workshopech v rámci jednotlivých klubů. „V Al Clubu mohou zájemci debatovat s odborníky o možnostech využití umělé inteligence ve vědecké práci a například v Journal Clubu se naučí, jak úspěšně napsat vědecké články,“ popsala Klára Horová z Fyzikálního ústavu AV ČR.
Stáže zatím probíhají v Praze, Českých Budějovicích a Olomouci. Studenti a studentky se mohou podílet na výzkumu v oblastech, které aktuálně řeší po celém světě. „Během stáže se studenti naučí používat špičkové přístroje, pracovat v mezinárodním týmu vědců a vědkyň a poznají naše pracoviště. A naši vědci naopak poznají studenty a jejich přístup k práci. I takto lze někdy najít své první zaměstnání či navázat zajímavou spolupráci s talentovaným kolegou,“ vysvětlil Martin Hof, ředitel Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Projekt je otevřený také pro nové partnery z řad akademických pracovišť i firemního sektoru, kteří by jeho prostřednictvím chtěli pomoci mladým lidem zjistit, kterým směrem se chtějí po dokončení studia ubírat. Více informací včetně aktuálního přehledu nabízených stáží najdete na www.centrumradius.cz.