Výjimečný zážitek měli vyučující i studenti portugalštiny Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Zkraje února se s nimi v Praze potkal Marcelo Rebelo de Sousa, prezident Portugalské republiky.
Naposledy navštívil Českou republiku prezident Portugalské republiky v dubnu 2010. Od té doby uplynula řada let a Aníbala Cavaco Silvu, tehdejšího prezidenta, vystřídal ve funkci Marcelo Rebelo de Sousa, jenž zkraje února v Praze uvítal vyučující i studenty portugalštiny.
„Nejprve se v Kaiserštejnském paláci setkal s portugalskou komunitou a s vyučujícími portugalštiny. Ve svém projevu nezapřel minulost televizního moderátora a vysokoškolského učitele práv. Mluvil o národní hrdosti, pohostinnosti České republiky, o blízkosti obou národů a velké vzájemné náklonnosti. Ta podle něj panuje od dob Václava Havla a Mária Soarese, jenž našemu prvnímu porevolučnímu prezidentovi přivezl auto značky Renault, aby v prvních letech své funkce nemusel jezdit v komunistické Volze nebo Tatře 613. Ve své bezprostřednosti pan prezident zašel tak daleko, že si s námi vyučujícími udělal selfíčko,“ popsala nadmíru milé setkání Kateřina Ritterová z katedry romanistiky FF UP, jež se do Prahy vydala společně s kolegyněmi Zuzanou Burianovou a Petrou Svobodovou.
Setkání s portugalskou hlavou státu se v následujícím dni společně se Zuzanou Burianovou z katedry romanistiky FF UP zúčastnil i vedoucí této katedry Daniel Nemrava, a to na Pražském hradě při slavnostní večeři s prezidentem České republiky Petrem Pavlem. Třetí den pak Marcelo Rebelo de Sousa debatoval v Karolinu s portugalskými studenty studujícími v České republice a s českými studenty portugalštiny.
„Besedy se zúčastnila i necelá desítka našich studentů portugalštiny. Pan prezident byl velmi srdečný a bezprostřední, takže se setkání, původně plánované na dvacet minut, protáhlo téměř na hodinu. Marcelo Rebelo de Sousa odpověděl i na dotaz, vztahující se k environmentální tematice, jenž položil náš student Jan Škoda. Prezident ve své reakci potvrdil a zároveň zdůraznil zodpovědný přístup Portugalska k problémům životního prostředí a uvedl, že se Portugalsko rozhodně nezříká případných omezení ve prospěch pozitivního vývoje životního prostředí,“ doplnila Kateřina Ritterová. Podle ní byla zajímavá, a navíc i vtipná následující přednáška, kterou prezident Portugalska proslovil v angličtině a v níž hovořil o důležitosti spolupráce Evropy, o podobnosti obou zemí a o možnostech spolupráce a porozumění. Setkání s prezidentem Portugalska se v Praze uskutečnilo od 4. do 6. února.