Významné výročí olomoucké univerzity připomene stanice Českého rozhlasu Vltava v týdnu, který vyvrcholí oslavami 17. listopadu, několika pořady. Jsou mezi nimi rozhlasové memoáry, hudební publicistika, dokument nebo přímý přenos koncertu se svitou Templum Honoris, která zazní ve světové premiéře.
Od pondělí 13. listopadu bude vždy v 11:30 hodin o svém rozmanitém životě v Osudech vyprávět profesorka Univerzity Palackého Ingeborg Fialová-Fürst. „Prožila jsem báječné dětství,“ začíná své vzpomínání tato germanistka, spoluzakladatelka Centra pro výzkum moravské německé literatury a Centra judaistických studií. S neúprosnou nadsázkou povídá o pionýrských létech, o svém prozření, o období emigrace i o době polistopadové.
V úterní večerní Akademii 14. listopadu ve 21:15 hodin se společně s hudebním skladatelem, popularizátorem a pedagogem Univerzity Palackého Tomášem Hanzlíkem zamyslíme nad osobností Pavla Josefa Vejvanovského. Díky Hanzlíkovu úsilí se duchovní tvorba tohoto barokního skladatele z Kroměříže dostává mezi posluchače i po 330 letech. Je „polní trubač Vejvanovský“ (jak své skladby podepisoval) utajeným a utahovaným géniem, nebo pouhým sluhou olomouckého biskupa Karla II.? Jak se prováděly a provádějí jeho skladby? Čím nás oslovují dnes?
Čtvrteční večer 16. listopadu bude Radiodokument od 20:00 hodin patřit premiéře dokumentárního pásma Universitas Olomucensis, ve kterém přiblížíme jak hvězdné momenty tohoto vysokého učení, tak období úpadku a útlumu. Rozhlasový archiv je plný unikátních zvukových záběrů, jež to dokládají. Necháme je v obnovené premiéře zaznít. Dnes je Universitas Palackiana Olomucensis v mezinárodním žebříčku společnosti Thompson Reuters zařazena mezi top 500 univerzit světa. Čím si toto renomé vydobyla? Proč na ní lidé z celého světa studují a vyučují? Jakou roli sehrávají vzdělání a vzdělanost v procesu vytváření a rozvoje sebevědomé, populismu nepodléhající občanské společnosti? Odpovíme ve čtvrtek večer.
A páteční 17. listopad, Den státního svátku boje za svobodu a demokracii, od 19:00 hodin oslavíme přímým přenosem Slavnostního večera ke 450. výročí Univerzity Palackého z olomouckého sálu Reduta. Za účasti významných hostů od nás i ze zahraničí budeme svědky provedení světové premiéry svity Templum Honoris od čtveřice pedagogů spjatých s UP Tomáše Hanzlíka, Marta Keprta, Jana Vičara a Víta Zouhara (o svitě více zde). Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit Tomáš Brauner. Houslový koncert Antonína Vranického přednese olomoucká rodačka Hana Kotková.
V přestávce večera kromě anket a rozhovorů odvysíláme dárek Českého rozhlasu Vltava Univerzitě Palackého, poetické pásmo básníka a kunsthistorika Davida Vody nazvané Jaké bel? Dobré bel!. Na závěr slavnostního večera symbolicky zazní Šostakovičova 1. symfonie.
Autor je rozhlasový režisér.