Proniknout do mapování vybraného území a současně pomoci humanitární organizaci Lékaři bez hranic mohou účastníci 1. olomouckého mapathonu, který se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Akce je součástí projektu Missing maps, v tuzemsku se poprvé uskutečnila letos v květnu v Praze. Je určena pro širokou veřejnost.
„Mapathon je setkání, na kterém se ´tvoří mapy´. V našem případě to bude pro mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic, která působí ve více než 60 zemích světa a často se dostává do nezmapovaných oblastí. Na podkladu leteckého snímku budou účastníci mapovat-klikat komunikace, budovy či cokoliv, co se bude v terénu nacházet. Pomohou tak vzniku chybějících map, jež zase usnadní práci humanitárním pracovníkům,“ uvedl za organizátory Jiří Pánek z katedry rozvojových studií. Lékaři bez hranic zasahují v případě epidemií, přírodních katastrof, ozbrojených konfliktů nebo při léčbě opomíjených nemocí.
Cílem 1. olomouckého mapathonu není přilákat odborníky na mapování, ale vítání jsou naopak zájemci z řad veřejnosti, které baví mapy a je jim blízká i tématika humanitární pomoci. S sebou si musí přinést jen vlastní notebook, připojení k internetu i odborné vedení zajistí organizátoři. Na mapathon se lze přihlásit předem na Facebooku nebo mailem na jiri.panek@upol.cz. Uskuteční se od 18:00 do 21:00 v budově na 17. listopadu 12 v rámci Dnů geografie a vpředvečer konference Mapování GIS Rozvoj vol. 4, která se zaměřuje na možnosti využití geografických informačních systémů (GIS) a mapování v rozvojových zemích.
Projekt Missing maps (česky „chybějící mapy“) vznikl v roce 2014 z iniciativy Lékařů bez hranic, Červeného kříže a Humanitární sekce OpenStreetMap. Vycházel ze zkušenosti humanitárních pracovníků, kteří mají při pohybu v terénu často k dispozici jen rukou kreslené, velmi přibližné mapy. Místa, která nejsou zmapovaná, však často obývají i desetitisíce lidí.