Oslavit narozeniny s gratulanty ze všech koutů země i s blahopřáním na pódiu od hodnostářů své alma mater. Komu se něco takového může přihodit? No třeba světově proslulému fotografovi Jindřichu Štreitovi, který se stal v pátek hlavní osobností Absolventského dne Univerzity Palackého.
Univerzita se totiž rozhodla, že 75. narozeniny svého významného absolventa nepřejde jen tak, ale že připraví pořádnou párty. A když už je Jindřich ze Sovince, jak sám sebe označuje, absolvent, proč nepozvat na setkání s ním i další absolventy? A tak na ty, kteří přijeli zblízka i zdaleka, čekal program v podobě prohlídky fakult, rektorátu nebo knihovny. Bylo i dost prostoru na vzájemné potkávání se na Zbrojnici u muziky, dobrého jídla a pití.
Univerzita jako místo setkání
Jedna z Ostravy, druhá z Olomouce. Místo setkání: Zbrojnice. Přesně i z tohoto důvodu univerzita pořádá setkání absolventů a absolventek. Aby byl čas na přátele, na vzpomínky, na povídání. „Chystáme se na prohlídku rektorátu,“ svěřila se Jana Špačková. Jak dodala, srazy absolventů si nenechá nikdy ujít. „Chceme opět po několikáté vidět rektorát, to si nikdy nenecháme ujít. Nás stále zajímá, co univerzita dělá,“ doplnila kamarádku Libuše Karlachová. Obě usměvavé dámy absolvovaly v roce 1975 na filozofické fakultě němčinu s ruštinou.
Do skupinky profesora Jiřího Fialy, který se stal zasvěceným průvodcem po rektorátě, mířily i absolventky pedagogické fakulty, kde studovaly učitelství pro první stupeň s rozšířenou výtvarnou výchovou Helena Heinzová a Hana Honová. Jak se obě shodly, dění na univerzitě je stále zajímá a Absolventský den je příjemnou příležitostí pro setkání.
Do Olomouce dorazila i Blanka Kozáková z Hodonína. Než přijela její kamarádka z Valašska, nadšeně si prohlédla moderní prostory „své“ pedagogické fakulty, kde v roce 1994 absolvovala studium speciální pedagogiky. „Pamatuji si, že v prvním semestru jsme seděli v posluchárnách v bundách, teprve se v budově po vojácích dělalo topení. Také si vzpomínám, že jsme rádi chodili na Jařabiny, kam profesor Jařab zval ty nejzajímavější osobnosti. Studium bylo krásné otevření nových obzorů, které na malém okresním městě nezískáte. Do života mi toho univerzita dala opravdu hodně. A stěžejní životní přátelství mám právě odtud,“ uvedla absolventka PdF UP, která pořádá vzdělávací semináře.
„Myšlenka absolventských setkání, která univerzita pořádá, je úžasná. Vlastně díky nim jsme se spolužáky zase v kontaktu, dalo nás to po letech dohromady. Ale líbí se mi i program, komentované prohlídky fakult. Kdy jindy bych si mohla kromě své fakulty projít třeba i přírodovědu?“ dodala.
Jindřich ze Sovince
A pak přišel ten správný okamžik pro charismatického muže ze Sovince. Nejprve přátelské objetí s další nezaměnitelnou osobností naší univerzity, emeritním rektorem Josefem Jařabem, a pak už fanfáry a nástup univerzitních hodnostářů a oslavence na pódium. „Pana profesora jsem poznal v rámci jednání Vědecké rady Univerzity Palackého jako nesmírně noblesního, distinguovaného pána, a o to více mě těší dnešní možnost mu předat medaili jako uznání za jeho práci pro naši alma mater. Pan profesor Štreit je hrdým absolventem naší pedagogické fakulty, publikoval desítky monografií, má na svém kontě stovky výstav. Je autorem krásných fotografií, které nás těší,“ uvedl při předání pamětní medaile rektor Martin Procházka. Přivítal také všechny přítomné absolventy. „Bez vás by naše univerzita nebyla tam, kde je. O to více nás těší, že jste vážili cestu a přišli. Zůstaňte univerzitě věrni i v budoucnu. Děkujeme vám za vaši přízeň.“
Jindřicha Štreita pozdravila i proděkanka pedagogické fakulty Petra Šobáňová. „Pane profesore Štreite, vy jste, jak ráda říkám, naším nejmilejším absolventem a je mi velkou ctí, že zde mohu dneska stát a popřát vám vše dobré a hodně zdraví do dalších let. Vaší tvorby si nesmírně vážím a vážím si také toho, že ačkoliv jste slavným umělcem, stále jste zůstal milým a skromným člověkem, kterého mám upřímně ráda. Děkuji vám za všechno, co jste vykonal a dovolte mi vám popřát i za vaši fakultu.“
Pak už nastal čas na přípitek a na bělovlasého muže v černém s červenou šálou se za chvíli stála fronta. Každý si chtěl štrngnout, pozdravit, poděkovat. „My vás jdeme pozdravit z Opavska,“ ohlašovala se jedna ze skupinek. „Milá univerzito, milí přátelé, děkuji vám za pocty, které tady přijímám. Ale nevím, jestli si je vůbec zasloužím, protože já jsem úplně obyčejný. Samozřejmě že mě to velice těší a budu se snažit, jestli mi zdraví dovolí, pokračovat v tom co mám rád a co rád dělám. Snad se vám to bude líbit,“ poděkoval Jindřich Štreit.
Program pak nabídl další komentované prohlídky, koncert a večer v kině Metropol talk show Davida Hrbka se slavným fotografem spojenou s projekcí snímku Na tělo – Obyčejný svět neobyčejného muže.