AFO rozdalo ceny, ale ještě nekončí

Slavnostním vyhlášením cen opět provedl herec Tomáš Hanák.
Foto: Jan Hromádko, AFO
Neděle 30. duben 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská, Martina Šaradínová

Dnešek je závěrečným dnem 52. ročníku Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Na programu jsou mimo jiné i projekce vítězných snímků, které včera večer získaly festivalové ceny. Slavnostnímu vyhlášení cen, jež se poprvé uskutečnilo v Pevnosti poznání, kraloval nezávislý ruský dokument Jezero Vostok režisérky Jekateriny Jeremenko.  Cenu za přínos popularizaci vědy získal i CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum.

"Jako instituci jsme jednoduše ocenili jeden z nejúžasnějších vědeckých počinů v dějinách lidstva. Na příkladu CERNu můžete vidět, že jakmile se lidé spojí, mohou společně vytvářet naprosto mimořádné věci," odůvodnil volbu AFO programový ředitel Jakub Ráliš. Cenu si během slavnostního vyhlášení cen, které moderoval herec Tomáš Hanák, osobně převzala vedoucí komunikace CERNu Anna Godinho.

Cenu RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film získal ruský snímek Jezero Vostok o životě výzkumného týmu uprostřed jedné z nejlegendárnějších oblastí jižní polokoule. „Dokument vznikal osmnáct let, provázela ho řada problémů a já nemohu ani uvěřit, že tady stojím a přebírám cenu. Od organizátorů festivalu jsem se dozvěděla, že jde o první ruský snímek, který zde získal ocenění. O to víc si toho vážím,“ uvedla režisérka snímku.

Cenu innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film si odnesl dokument Jednou nohou v absolutnu: Hon na Parkinsona o netušených možnostech spolupráce špičkových neurologů s elektrotechniky. Diváci ocenili epické rodinné dobrodružství Predátoři 3D, studentská porota jako nejlepší vyhodnotila německý dokument Brouci – malí superhrdinové přírody. Cenu za nejlepší krátký populárně-vědecký film si odnesl snímek Pod nulou.

Dnešní program zahrnuje promítání a přednášky. Řeč bude například o tom, jak složitá je pro mnohé vědce popularizace vědy.  O své zkušenosti se s publikem podělí dva polští popularizátoři vědy: Monika Aksamit-Koperska a Darek Aksamit, kteří popíší nástup profese vědeckých popularizátorů v Polsku. Monika přiblíží svoji cestu z pozice vědkyně uzavřené v laboratoři na post populární televizní a webové prezentérky. Darek bude mluvit o oblasti popularizace vědy v Polsku prostřednictvím televize a internetových videí a zaměří se na problematiku spojení vědy a politiky. Představí své řešení - spolek aktivních vědců, kteří se nebojí jasně říct, co vědí. Přednáška Z laboratoře do televize-jednosměrná cesta? je od 13.30 v Kapli Božího Těla.

Z projekcí stojí za pozornost uvedení filmu Ikarie XB1. Snímek z roku 1963 režíroval Jindřich Polák, který k němu také s Pavlem Juráčkem napsal scénář. Autorem pozoruhodné hudby je Zdeněk Liška. Film už dnes patří ke klasice žánru a v Olomouci bude uveden v restaurované podobě. Zástupci Národního filmového archivu představí i jeho vydání na Blu-ray a DVD nosičích. Promítá se v kině Metropol od 16 hodin.

Celý program AFO najdete ZDE.