Francouzským dokumentem Kód origami pokračuje v kině Metropol cyklus večerů s filmy a vědou AFOKINO. Projekci snímku, který během AFO 2017 získal Cenu Evropské Akademie Vědeckého Filmu (EURASF), doplní i dva krátké předfilmy ze světa robotů a hub.
Neotřelý dokument francouzského režiséra Francoise-Xaviera Vivese vypráví o prastarém umění origami, které prostupuje lékařstvím, moderní robotikou i matematikou, a stává se tak neodmyslitelnou součástí vědeckého vesmíru. O tzv. kódu origami a vstupu umění do světa vědy se diváci dozvědí díky počítačovým animacím i experimentům ve vědeckých laboratořích.
„Ocenili jsme právě tento dokument, protože velmi elegantně pojí krásu umění s vědeckým smyslem pro detail, a divákům tak přináší zcela nový pohled na některé skryté principy světa kolem nás,“ zdůvodnila rozhodnutí producentka vědeckých filmů Christine Reisen krátce poté, co v závěru AFO 2017 převzala pro snímek Kód origami Cenu EURASF.
Vedle hlavního programu se mohou filmoví fanoušci opět těšit dva několikaminutové předfilmy. První představí snovou vědeckou komedii Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii, který letos Americká filmová akademie ocenila tzv. studentským Oscarem. Doplní ji britský dokument Pain in the Machine, který v pouhých dvanácti minutách řeší otázku, co se stane ve chvíli, kdy roboti začnou vnímat výlučně lidský pocit - bolest.
Druhé AFOKINO se uskuteční v kině Metropol v pondělí 27. listopadu od 20 hodin. Na představení si lze lístek rezervovat už teď.
Podzimní cyklus AFOKINO zahájil na konci října dokument Tajemství touhy o tabuizovaném tématu lidské a zvířecí sexuality, který zhlédly téměř tři stovky diváků. V prosinci se návštěvníci Metropolu mohou těšit na hypnotickou audiovizuální podívanou Blade Runner 2049. Snímek, který uvede filmový publicista Kamil Fila, myšlenkově navazuje na témata, jimž se AFO každoročně věnuje - od rostoucího vlivu umělé inteligence až po palčivé otázky budoucnosti lidstva na planetě Zemi.