Po metodice dělení příspěvku a dotací součástem UP schválil Akademický senát Univerzity Palackého i návrh na rozdělení příspěvku a dotací pro jednotlivé součásti UP pro rok 2024. Podle daných pravidel budou o rozpočtech na stávající rok nyní jednat senáty jednotlivých fakult a vedení VŠÚ CATRIN.
Akademický senát Univerzity Palackého směřuje ve svých jednáních ke schválení rozpočtu univerzity na rok 2024. Na dubnovém jednání schválil metodiku dělení příspěvku a dotací součástem UP, nyní se věnoval návrhu na rozdělení příspěvku a dotací pro jednotlivé součásti UP pro rok 2024. Ten senátůrm představila v jednotlivých položkách kvestorka Petra Jungová. K předloženému návrhu vyjádřila doporučující stanovisko Ekonomická komise AS UP. Po následné debatě, v níž se hovořilo o negativních výsledcích hospodaření některých součástí univerzity a důvodech jejich vzniku, AS UP návrh na rozdělení příspěvku a dotací pro jednotlivé součásti UP pro rok 2024 schválil, a to ve znění aktualizovaného návrhu ze dne 13. 5. 2024.
Podle daných pravidel se svým rozpočtům nyní budou věnovat prostřednictvím svých senátů jednotlivé fakulty univerzity. Po uplynutí šestitýdenní lhůty se téma vrátí k jednacímu stolu velkého senátu univerzity.
Během květnového jednání schválil Akademický senát UP také Výroční zprávu o činnosti Univerzity Palackého za rok 2023, a to ve znění zapracovaných připomínek. Stejně tak schválil i Výroční zprávu o hospodaření Univerzity Palackého za rok 2023, přičemž na základě doporučení Ekonomické komise AS UP se senátoři souhlasně vyjádřili i k zahájení kontroly hospodaření za rok 2023 těch pracovišť, která nemají vlastní kontrolní orgán.
S prezentací o aktivitách v oblasti udržitelnosti na UP vystoupila před senátory univerzity koordinátorka udržitelného rozvoje na UP Zuzana Huňková, která hovořila o Akčním plánu realizace Strategie udržitelnosti UP pro období let 2024–2025, shrnula i jeho plnění v letech 2023–2024. „Rádi bychom se věnovali opatřením, které se v minulém období nepodařilo naplnit, na udržitelném rozvoji univerzity budeme dále pracovat podle nastavené strategie. Určitě bychom se chtěli věnovat zavedení energetického managementu napříč univerzitou. Rádi bychom mimo jiné pokračovali i v úsilí, které povede ke snižování vyprodukovaného odpadu a zvyšování podílu tříděného odpadu včetně gastroodpadu,“ uvedla s tím, že činnosti v této oblasti povedou i k vodnímu auditu, e-publikacím, novým studijním programům či inovacím programů stávajících.
V následné diskuzi a s ohledem na vznik Komise pro udržitelný rozvoj UP jako poradního orgánu rektora, jenž se má věnovat udržitelnému rozvoji na úrovni rektorátu UP, debatovali senátoři o efektivitě současné a případně budoucí ad hoc Komise pro udržitelnou UP. Dospěli k závěru, že svůj prvotní zamýšlený cíl již tato pracovní skupina splnila, a proto přijali usnesení o jejím zrušení.
Rektor UP Martin Procházka před senátory hovořil o krocích, které činí s cílem dostát záměru pro majetkové vypořádání mezi PřF UP a CATRIN UP. Senátorům předložil materiál, kde rekapituloval doposud proběhlá jednání za poslední dva měsíce a představil plán řešení včetně jeho krátkodobého, střednědobého a dlouhodobého výhledu. AS UP se tématu bude věnovat i na příštím jednání v červnu.
Během zasedání senátoři univerzity diskutovali i větší potřebu propagace placených studijních programů v anglickém jazyce, přístup k internetu na vysokoškolských kolejích a schválili Návrh novely č. 1 Vnitřního předpisu PřF UP o provedení některých ustanovení Studijního a zkušebního řádu ve znění technických změn po LK AS UP.
O chystané demonstraci proti podfinancování vysokých škol, která se v Praze uskuteční 3. června, hovořil senátor František Kratochvíl. Místopředseda AS UP Jiří Langer informaci doplnil s tím, že podpůrné stanovisko k této události se chystá vydat i Předsednictvo Rady vysokých škol. Více v usnesení senátu zde. O AS UP více zde.