Univerzita Palackého organizuje a koordinuje pomoc a podporu pro studenty a zaměstnance z Ukrajiny, kteří se kvůli válce ocitli ve složité životní situaci. Současně pomáháme i v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Přinášíme aktuální informace z dění. Výčet není úplný, protože aktivity přibývají každý den.
– Právnická fakulta nabízí odbornou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Otevřela pro ně online právní poradnu. Zájemci mohou psát dotazy na speciální e-mailovou adresu legal.help@upol.cz. Bezplatně radí a pomáhají dobrovolníci z řad studentů. Podrobněji zde.
– Centrum pro výuku cizích jazyků LF UP nabídlo prostřednictvím Fakultní nemocnice Olomouc a Szergeje Cápece z LF kurzy češtiny pro cizince se zaměřením na zdravotnictví. Vedou je lektorky centra Dagmar Hrabalová a Lenka Podhorná, které vyučují mediky v anglických studijních programech. Cílem je pomoci zdravotnickým pracovníkům z řad ukrajinských uprchlíků získat nejen obecnou, ale i profesně zaměřenou jazykovou vybavenost a pomoci jim tak se rychleji začlenit do práce ve své profesi. Kurzy jsou pro účastníky zdarma.
– Na UP je aktuálně na tříměsíční praktické stáži Erasmus+ sedm studentek z Ukrajiny. Působí mj. v organizačním týmu AFO, na FF, v Arcidiecézní charitě Olomouc nebo ve firmě Toma Olomouc s. r. o.
– Děti z Ukrajiny mohou ztvárnit své pocity v Pokresleném sešitu. Připravila ho PdF. Je k dispozici v české i ukrajinské variantě online, chystá se i jeho tištěná podoba. Už nyní jej mohou využít děti v adaptačních skupinách mateřských a základních škol. Podrobněji zde.
– V prostorách FF UP se česky začali učit lidé, kteří utekli před válkou na Ukrajině. Prvního běhu rekvalifikačního kurzu se účastní patnáct zájemců. Výuka koná se ve spolupráci s Úřadem práce a zaměřuje se na trh práce. Psali jsme podrobně zde.
– Angličtinu si na filozofické fakultě zlepšují středoškolští uprchlíci z Ukrajiny. Kurz konverzační angličtiny je určený pro mladé lidi z Ukrajiny ve věku od 15 do 18 let s úrovní znalostí A2 až B1. Do bezplatného kurzu se mohou zájemci zařadit i v jeho průběhu. Jde v něm zejména o konverzaci v angličtině, která nenavazuje na žádnou učebnici. Podrobně jsme psali zde.
– CMTF prosí o podporu pro Ukrajinskou katolickou univerzitu, se kterou dlouhodobě spolupracuje a která v současnosti pomáhá ukrajinským občanům, kteří byli nuceni opustit své domovy. Školu lze podpořit modlitbou, ale také finančně prostřednictvím stránky supporting.ucu.edu.ua/en/donate.
– Vzhledem ke klesající vytíženosti fyzického kontaktního místa pro studenty a zaměstnance UP, kteří se v souvislosti s invazí na Ukrajinu ocitli v nouzi, se servis Dobrovolnického centra UP přesunul do online režimu. K dispozici je i nadále e-mail dobrovolnictvi.ukrajina@upol.cz a telefonní linka +420 736 676 006 (každý den od 8:00 do 20:00). Podrobnosti zde.