Poprvé v historii olomoucké právnické fakulty na ní působila vědecká špička, která získala nejprestižnější stipendium Fulbrightova programu. Lisa Radtke Bliss, proděkanka právnické fakulty na Státní univerzitě v Georgii a prezidentka Global Alliance for Justice Education, strávila díky stipendiu Fulbright Distinguished Chair Awards na fakultě tři měsíce. Svůj jednosemestrální pobyt zaměřila především na uplatňování nových výukových metod a klinické právní vzdělávání.
Lisa Radtke Bliss uspěla u Fulbrightovy komise s projektem Applying an Interdisciplinary Education Model to Clinical Legal Education and Integrating Experiential Education to Promote Teaching Excellence. „Když jsem přijížděla v září do Olomouce, měla jsem s sebou sepsané všechny pracovní úkoly, které mě čekají. Překvapivě a k mé radosti musím říct, že se mi podařilo postupně všechny splnit. A to i díky olomouckým kolegům, kteří jsou skvělí,“ řekla Lisa Radtke Bliss. Před svým odjezdem stihla napsat vzkaz do fakultní kroniky, natočit video a poskytnout rozhovor Žurnálu online.
Vzpomenete si na okamžik, kdy jste poprvé slyšela o Právnické fakultě Univerzity Palackého?
Nevím, zda to byl ten úplně první okamžik, ale důležitá byla konference Global Alliance for Justice Education, která se konala v létě v roce 2015 v Turecku. Tam jsem se potkala se dvěma vašimi experty na klinické právní vzdělávání – Maximem Tomoszkem, který tehdy vedl vaše Centrum pro klinické právní vzdělávání a byl prezidentem European Network for Clinical Legal Education, a jeho ženou Veronikou.
Jak vypadala počáteční spolupráce?
Nešlo o spolupráci na úrovni institucí – fakult a univerzit. Byla to pracovní provázanost odborníků na právní vzdělávání. S Maximem Tomoszkem jsem připravovala například několik dovednostních workshopů, které navazovaly na konference Global Alliance for Justice Education. S Veronikou Tomoszkovou jsem spolupracovala například na konferencích a workshopech v USA nebo v Newcastlu.
Fulbright Distinguished Chair Awards je nejprestižnější stipendium v rámci Fulbrightova programu, jaké může americký vědec získat. Naznačte, prosím, co všechno za vaší přihláškou stálo a jak vznikala?
Rozhodně to není jen můj úspěch. Společně s manžely Tomoszkovými jsme přihlášce věnovali spoustu času a energie. Nápad vznikl už ve zmiňovaném roce 2015. Získat toto stipendium je opravdu těžké, mezi uchazeči je obrovská konkurence a Fulbrightova komise má vysoké nároky. Snažili jsme se, aby zaměření projektu bylo pro olomouckou fakultu co nejzajímavější a nejpřínosnější. Přihlášku jsem také konzultovala se svými zkušenými kolegy z mé domovské univerzity.
Projekt jste nazvala Applying an Interdisciplinary Education Model to Clinical Legal Education and Integrating Experiential Education to Promote Teaching Excellence. Co všechno zahrnoval?
Především výuku. Na fakultě jsem během semestru vedla dva kurzy určené studentům – Patients' Rights Legal Clinic a Human Rights Clinic. Dále jsem připravila a odlektorovala tři workshopy pro zaměstnance univerzity napříč fakultami, které byly zaměřeny na inovace ve výuce a moderní výukové metody. Část pobytu jsem věnovala také výzkumu zaměřenému na užití a efektivitu těchto metod u studentů práv.
Jak se vám pracovalo s českými studenty a akademiky?
Všichni, se kterými jsem se v rámci výuky setkala, byli velmi motivováni a ochotni se rozvíjet. Ze zaměstnanců fakulty, z akademiků, referentek zahraničního oddělení i ostatních jsem cítila profesionalitu. Všichni se ke mně chovali s respektem a byli ochotni mi pomáhat. Mohu potvrdit, že olomoucká fakulta má špičkové právní kliniky. Na výborné úrovni je také mezinárodní právo. Pro Fulbrightovu komisi teď budu psát závěrečnou hodnotící zprávu, kde všechno shrnu.
Semestr strávený na Univerzitě Palackého byl váš zatím nejdelší výukový pobyt v zahraničí?
Ano, a jsem za něj ráda i po osobní stránce. Stihla jsem poznat českou mentalitu a také pochopit rozdíly mezi Čechy a Američany. Musela jsem se naučit fungovat v cizí zemi, což mě posílilo a zvýšilo moje sebevědomí.
Bude spolupráce mezi vámi a právnickou fakultou pokračovat i po vašem odjezdu?
Už jsme se o tom bavili s Maximem Tomoszkem, který je současně i proděkanem fakulty. Byli bychom rádi, pokud by se možnosti spolupráce prohlubovaly a postupně přerostly v univerzitní úroveň. Už jsme v tom podnikli první kroky. Čtyři pracovnice rektorátu na podzim navštívily mou univerzitu v Atlantě.