Vyslechnout si přednášku veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové a současně se jí na cokoli zeptat. Takovou příležitost měla včera akademická obec Univerzity Palackého i veřejnost na právnické fakultě. Hlavním tématem setkání, které připravilo Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva, byla ochrana před diskriminací.
V publiku převažovali studenti právnické fakulty. „Jsem velmi ráda, že naše pozvání přijala osobnost, která se celý život zabývá ochranou lidských práv. Věřím, že dnešní setkání bude pro vás přínosné,“ řekla na úvod Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence při právnické fakultě.
Anna Šabatová ve své hodinové přednášce nejprve krátce představila působnost veřejného ochránce práv a poté se věnovala tématu diskriminace. „Úkolem mého úřadu je poskytovat metodickou pomoc obětem diskriminace, provádět výzkum, zveřejňovat zprávy a vydávat doporučení k otázkám souvisejícím s diskriminací a také zajišťovat výměnu dostupných informací s příslušnými evropskými subjekty,“ vyjmenovala Anna Šabatová.
Mluvila o věcné působnosti antidiskriminačního zákona nebo rozebírala formy diskriminace. Teoretickou část prokládala konkrétními příklady z praxe. Komentovala například takzvanou „šátkovou kauzu“, kdy Francie jako jediná zákonem zakazuje žákům a studentům nošení ostentativních náboženských symbolů ve veřejných školách, nebo diskriminaci Romů v přístupu k bydlení.
Setkání s Annou Šabatovou si nenechala ujít studentka Hana Vavřincová. „O otázky lidských práv a diskriminaci se zajímám intenzivně už druhý semestr. Zapsala jsem si i předmět Antidiskriminační klinika. Názory a praktické zkušenosti veřejné ochránkyně práv jsou pro mě velmi cenné,“ řekla posluchačka 4. ročníku.
Anna Šabatová byla zvolena veřejnou ochránkyní práv v únoru 2014. V letech 2001-2007 byla zástupkyní veřejného ochránce práv, v letech 2008-2013 předsedkyní Českého helsinského výboru. Je signatářka Charty 77 a v roce 1986 byla její mluvčí.