Více než stovka studentů z třiadvaceti zemí světa se od soboty bude na Univerzitě Palackého učit česky. V Uměleckém centru začne Letní škola slovanských studií filozofické fakulty (LŠSS). Její 31. ročník přivítá mimo jiné třiasedmdesátiletého muže z USA i šestnáctiletou studentku z Číny.
Letní škola slovanských studií se každoročně koná v Uměleckém centru UP. Z letošní více než stovky zájemců si zhruba polovina školu platí, zbylá polovina získala stipendium ministerstva školství. O výuku češtiny mají tradičně zájem studenti bohemistiky a slavistiky, zájemci se často rekrutují i z řad tlumočníků. Každoročně se česky v Olomouci učí i lidé, jejichž předci pocházejí z tohoto regionu i ti, kteří se chystají v naší zemi studovat nebo už studují. Přijíždějí také ti, kteří potřebují znát češtinu z profesních důvodů.
„Letošní nejpočetnější skupina tady bude z Německa, přijede devatenáct studentů. Velký zájem o češtinu mají i studenti z Tchaj-wanu, kterých se česky bude učit dvanáct. Tradičně velký zájem o naše kurzy mají i lidé z Francie, Polska či Japonska. Nejstarším letošním studentem patrně bude třiasedmdesátiletý muž z USA, nejmladší zájemkyně o češtinu, která má teprve šestnáct let, dorazí z Číny,“ řekl Petr Pořízka, ředitel LŠSS.
Výuka českého jazyka bude podle ředitele školy probíhat v pěti úrovních od úplných začátečníků po velmi pokročilé. Dopolední část zahrne pět vyučovacích hodin včetně konverzací. Jazykový kurz poté doplní například přednášky o českém jazyce, literatuře či historii, které budou vedeny v českém nebo anglickém jazyce, někdy i bilingvně. Pro zájemce má škola připraveny také doplňkové kurzy ruského jazyka a polštiny.
Letos se bude studentům věnovat dvacet lektorů českého jazyka, jeden lektor ruského jazyka a jeden učitel polského jazyka. „Máme připravený i oblíbený fonetický seminář korektivní výslovnosti. Účastníkům nabídneme také překladatelské, konverzační i gramatické workshopy,“ dodal Petr Pořízka. Chybět nebudou videoprojekce českých filmů s anglickými titulky a komentářem o vzniku filmu, jeho tvůrcích a hercích.
Víkendy budou tradičně patřit výletům do historicky či kulturně významných míst Čech a Moravy. Letošní rok se studenti podívají do Rožnova pod Radhoštěm, který má největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Další víkend stráví v Praze a v Českém Krumlově, na cestě zpět potom navštíví i Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově a zámek v Telči. Poslední výlet se zaměří na průmyslový areál Dolních Vítkovic v Ostravě.
„I letos připravujeme týdenní divadelní workshop za účasti herců Moravského divadla se závěrečným představením. Chystáme i folklórní večer s cimbálovou muzikou, jemuž bude předcházet nácvik polky a dalších tanců a lidových písní,“ doplnil Petr Pořízka.
Letní škola slovanských studií (LŠSS) nabízí zahraničním zájemcům kurzy českého jazyka, podle individuálního zájmu také kurzy jiných slovanských jazyků, zejména ruštiny a polštiny. Absolventi kurzu LŠSS obdrží na základě výsledků finálních testů osvědčení s dosaženou jazykovou úrovní o absolvování kurzu celoživotního vzdělávání na Univerzitě Palackého, který odpovídá jednomu akademickému semestru výuky češtiny. Každoročně tuto školu pořádá Filozofická fakulta UP. Její 31. ročník se uskuteční od 22. července do 20. srpna.