Ne všichni studenti a studentky si dostatečně uvědomují, že studijní pobyt nebo pracovní stáž ve vládní nebo nevládní organizaci už během univerzitního studia může vést k získání budoucího zaměstnání. Také mohou během své stáže potkat názorové vůdce na poli mezinárodního rozvoje nebo i prezidenta.
Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu, mládeže a neformálního vzdělávání. Pedagožka na katedře rozvojových studií přírodovědecké fakulty Simona Šafaříková, která má také na starosti vysílání studentů do zahraničí, uvádí: „Studenti na každém stupni studia (Bc., Mgr. a také Ph.D.) mohou v rámci programu Erasmus+ vyjet do zahraničí na studijní pobyt nebo na pracovní stáž až na dvanáct měsíců. Po ukončení studia se mohou také přihlásit na absolventskou stáž. Je to nejlepší cesta, jak studentům zprostředkovat praktickou zkušenost ve vládních nebo nevládních organizacích, soukromých firmách, akademických institucích nebo orgánech místní správy a samosprávy, působících v oblasti mezinárodního rozvoje.“ Finanční podporu na realizaci své stáže získávají naši studenti českého i anglického studia v současnosti nejčastěji formou stipenda z programu Erasmus+.
Proniknout do fungování lokálních i globálních institucí
Pro čerstvou absolventku rozvojových studií Kateřinu Procházkovou program Erasmus představuje zásadní mezník nejen v oblasti vzdělání, ale zejména v jeho propojení s praxí a následně v přechodu do zaměstnání. Kateřina v rámci studií na KRS vyjela přes Erasmus celkem třikrát – poprvé v rámci bakalářského studia na roční studijní pobyt na Martinik, podruhé v rámci magisterského studia na pracovní stáž do organizace ALDA v italské Vicenze a potřetí na absolventskou stáž ve Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu. Programu tedy využila opravdu naplno.
„V rámci práce v ALDA jsem psala projekty reagující na situaci na lokální a regionální úrovni, ale vycházející z mezinárodních programů a politik. Díky stáži ve Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu jsem měla možnost proniknout do fungování evropských institucí, ale také zastupitelských úřadů a státní správy,“ vysvětluje. Kateřina tak měla možnost poznat všechny tři úrovně, jimiž při své realizaci rozvojová spolupráce prochází. Krom jiného získala také spoustu zajímavých kontaktů.
Setkat se s globálními osobnostmi
Pobyty v rámci Erasmu, především pracovní stáže, znamenají také výměnu zkušeností a získávání kontaktů. Studentka rozvojových studií Ludmila Pátá se před několika měsíci vrátila ze stáže v Bruselu, kde působila v Evropské platformě rozvojových a humanitárních organizací – CONCORD a pomáhala při organizaci Evropských rozvojových dnů 2016. Měla také možnost setkat se s osobností globálního rozvoje – Nyaradzayi Gumbonzvanda, která byla hlavní přednášející na zmíněné akciBottom of Form. Jako ambasadorka Africké unie se kromě jiného zasazuje o zastavení dětských svateb ve světě.
Student anglického programu International Development Studies naolomoucké přírodovědecké fakultě Sello Floyed Sekgobela na své stáži v bratislavské pobočce mezinárodní organizace Habitat for Humanity získal zpětnou vazbu na svůj výzkum týkajíci se dostupnosti bydlení pro nízkopříjmové domácnosti ve vybraných státech Afriky. Během své stáže se také setkal se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, což bylo pro něj obrovským zážitkem: „Když mě můj vedoucí z Habitat for Humanity vzal na prezentaci naší organizace během Dne otevřených dveří, netušil jsem, že se potkám i přímo s prezidentem. Bylo to překvapení a pocta zároveň.”
Aktuální nabídku stáží přes Erasmus+ je možné najít v aplikaci INTLAG, přehled realizovaných stáží se nachází na stránce katedry rozvojových studií zde.
Božena Markovič Baluchová