Mezinárodní týden spolupráce Fakulty zdravotnických věd a Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který se konal od 14. do 18. října 2024, se zaměřil na vulnerabilní skupiny obyvatelstva. Setkání zahájil rektor UP, prof. MUDr. Martin Procházka, Ph.D., který vyzdvihl skvělé propojení sociálních, humanitních a zdravotnických věd. Intenzivní kombinovaný program se v letošním roce zaměřil na lidi bez domova a ty, kteří jsou ohroženi ztrátou domova.
Během pondělí studenti doktorského studia pod vedením doc. Heleny Kisvetrové z Fakulty zdravotnických věd UP představili své dizertační teze z oblasti ošetřovatelství a porodní asistence a odpovídali na otázky z pléna. Cennou zpětnou vazbu poskytly zahraniční expertky prof. Alison Steven a doc. Jane Greaves z britské Northumbria University, prof. Annanaria Bagnasco z italské University of Genoa a prof. Mary Steen z australské Curtin University. Jejich neformální oponentury posunou studenty v doktorandském výzkumu.
V následujících dnech probíhaly praktické kurzy zaměřené na vývoj a validaci výzkumných nástrojů, jako jsou dotazníky. Ty mohou být významnou součástí dizertace, umožní pracovat s existujícími daty a navrhnout vlastní otázky. Účastníci se naučili také techniky pro organizaci a vedení rozhovorů, což jim umožní efektivněji získávat a využívat potřebná výzkumná data.
Součástí bohatého multidisciplinárního vzdělávacího programu byly workshopy zaměřené na různé podoby sociální práce s lidmi bez domova a lidmi ohroženými ztrátou domova a na sociální služby pro ně určené. Pod odborným vedením dr. Evy Klimentové z FF UP aktivity zahrnovaly vystoupení hostů i domácích odborníků s tématy zaměřenými k preventivním i kurativním strategiím housing first a housing ready, účastníci navštívili sociální oddělení FNOL a Středisko Samaritán pro lidi bez domova Charity Olomouc. Program byl uzavřen workshopem o „mokrých službách“, které poskytují základní životní podmínky pro lidi bez domova trpící závislostmi na alkoholu, a návazným kazuistickým seminářem. Zvláštní pozornost byla v týdenním programu věnována zdravotním službám pro lidi bez domova.
Překonávat jazykové bariéry pomáhali studenti tlumočnictví a překladatelství katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP, kteří si tak v praxi ověřili a posílili své dosud získané odborné dovednosti. Během týdne se také představili studenti dalších lingvisticky profilovaných programů z Filozofické fakulty UP, kteří demonstrovali své tlumočnické dovednosti v různých odborných oblastech.
Kromě odborných přednášek a workshopů týden mezinárodní spolupráce zahrnoval i kulturní výměnu, kdy účastníci z několika evropských zemí měli možnost poznat historické město Olomouc a sdílet prostřednictvím různých aktivit zkušenosti s kolegy ze zahraničí z různých pracovišť napříč Evropou, a to v oblastech profesních, ale také prostřednictvím dobrovolnických aktivit.
Za skvělou spolupráci na organizaci si zaslouží dík Mgr. Marie Sieberová z FF UP, bez jejíhož elánu a organizačních a administrativních dovedností by toto již druhé setkání evropských studentů a odborníků s tématem sociálně křehkých lidí ve zdravotnické a sociální oblasti neproběhlo tak úspěšně. Již nyní probíhají přípravy na 3. ročník, který bude zřejmě obohacen o právní rozměry péče o sociálně zranitelné skupiny obyvatel.
Pavlína Flajšarová, proděkanka FF UP pro zahraniční záležitosti