V Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého byla slavnostně otevřena nová víceúčelová budova, která akademické obci a veřejnosti nabízí přednáškový sál Josefa Otruby, zimní zahradu a kvalitní sociální i technické zázemí. Pásku společně přestřihli prorektorka pro vědu a výzkum Lucie Plíhalová, děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala, architekt Jan Polách a vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.
„Nová budova poskytuje inspirativní prostory pro vzdělávání a relaxaci ve spojení s přírodou. Otevření této budovy je dalším krokem k posílení našeho závazku k ochraně biodiverzity a k osvětové činnosti ve prospěch udržitelného životního prostředí,“ uvedla prorektorka pro vědu a výzkum Lucie Plíhalová.
I když je Lucie Plíhalová profesí chemik, tak postupně propadla chemické biologii rostlin a jejich regulačním mechanismům, které řídí celou řadu procesů včetně růstu. „Obdivuji rostliny a jejich schopnost adaptace a komunikace pomocí chemických signálů. Z nové moderní budovy jsou krásně vidět vzrostlé jerlíny, které nám svého času posloužily k analytickému sběru materiálu, zejména k pochopení, jak rostliny pracují s cukry, včetně rhamnózy. Při tomto sběru nám významně pomáhal legendární zahradník této botanické zahrady, pan Všetička, který letos oslavil 70. narozeniny,“ podotkla.
Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou byla zahájena před třemi roky. Původní budova v areálu zahrady byla totiž postavena před více než sto lety a její technický stav neodpovídal aktuálním potřebám. „Jsme velmi rádi, že se projekt podařilo zdárně dotáhnout do konce. Vznikl prostor, který bude využitelný nejen pro výuku a výzkum, ale mohou se zde v zajímavém prostředí konat i popularizační akce pro veřejnost,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala.
Přednáškový sál, který má kapacitu 49 míst, nese jméno významného botanika první poloviny 20. století Josefa Otruby. „Byl to skvělý terénní botanik, který nejen na střední Moravě objevil řadu nových nebo vzácných druhů rostlin. Botanickou zahradu spravoval třicet let a díky jeho péči sbírky rostlin přečkaly těžké období druhé světové války,“ vysvětlil vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.
Moderní sál je vybaven audiovizuální technikou umožňující pořádání konferencí, přednášek či promítání. Využíván bude nejen k výuce studentů, ale poslouží také k pořádání akcí pro veřejnost, jako jsou například besedy či výstavy. „V současné době je v sále instalována výstava polského autora Michala Patyckého. Jeho fotografie jsou spjaty s areálem botanické zahrady,“ doplnil Václav Dvořák.
Součástí nové budovy je také kvalitní sociální a technické zázemí, zimní zahrada s tropickými a subtropickými rostlinami z kolekce katedry botaniky přírodovědecké fakulty a střešní vyhlídka, která bude příležitostně přístupná během exkurzí.
Nová budova byla projektována v pasivním standardu, aby její provoz nebyl náročný na spotřebu energií a vody. Použity byly fotovoltaické střešní panely, tepelné čerpadlo či rekuperace. „Pamatovali jsme také na zelenou střechu, retenční nádrž na dešťovou vodu a trelážový systém na fasádách, který slouží k pěstování popínavých rostlin,“ dodal Václav Dvořák.