Již tradičně je pro všechny studenty oboru speciální pedagogika – dramaterapie březen „měsícem divadla“. V průběhu celého měsíce se uskuteční premiéry hned několika divadelních inscenací.
Nejprve dne 13. března v 19:00h v divadelním sále Konviktu se uskuteční premiéra divadla utlačovaných s názvem Formičky. V tom studenti 1. ročníku navazujícího magisterského studia představí unikátní metodu divadla utlačovaných, která je tvořivá, živá a zároveň hluboká. Divadlo utlačovaných ukazuje na jakýsi útlak společnosti páchaný na jedincích. Metaforické ztvárnění avšak dává prostor každému jedinci najít si právě to, co zasahuje do jeho nitra. Utlačovaný je podle Augusta Boala ten, kdo ztratil možnost vyjádřit se v dialogu.
Proto neváhejte a přijďte – bude se jednat o výjimečnou možnost pokusu hledat možná řešení konfliktů a náročných situací přímo skrze divadelní akci!
Dále se můžete těšit na premiéru divadelních inscenací 2. ročníku, a to ve středu 14. března v 17:00h opět v divadelním sále Konviktu. Před divadly tohoto dne proběhne již tradiční rituální „předání žezla“, kdy studenti 3. ročníku (jako členové) Divadla Drát – divadla dramaterapeutů Ústavu speciálněpedagogických studií PdF UP předají 2. ročníku drátěné klubko obsahující všechna jména studentů (a že jich už je!), kteří tento obor kdy studovali.
Poté se můžete těšit na celkem čtyři inscenace: Proč se dítě vaří v kaši. Příběh, který je líčen z perspektivy pětileté holky o osudu její rodiny. Příběh o nevinném dětství, krutém životě, Bohu a kaši. Lucie a Petr je inscenací, která ukazuje různé podoby strachu, a jaká různá jména může mít. Matky mámy maminky je příběhem, který líčí osudy tří žen, které toho mají společného víc, než si myslí. Příběh o ovlivňování našich životů okolím. A poslední inscenace – Franny a Zoey – nás zavede ke střetu dvou mladých lidí, dvou rozdílných živlů. Najdou k sobě nakonec cestu?
Divadlům však ještě není konec…
…vše zakončí studenti 3. ročníku dne 26. března klauzurním projektem využívající prvky site-specific v ulicích města Olomouce. Site-specific je umění vsazené do kontextu určitého prostoru, závisí na konkrétním místě, jeho atmosféře a historii, které jsou zároveň i prvotními zdroji inspirace pro vznik příběhu nebo pro ztvárnění souvislostí. Místo setkání bude před budovou Pedagogické fakulty UP (Žižkovo nám. č. p. 951/5) v čase 16:30h. Jelikož se jedná se o závěrečná sebereflektující představení, prostřednictvím kterých se herci loučí se svým studiem, neměli byste ani zde rozhodně chybět!
Všem účinkujícím nezbývá než popřát „zlomte vaz", a potkáme se na prknech, co znamenají…
Petra Vodičková a Mgr. Jaromír Maštalíř, Ústav speciálněpedagogických studií PdF UP