Ve dnech 24.–25. května pořádalo Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd České republiky, s podporou European Association for Jewish Studies, mezinárodní konferenci Central European Jewish Communities in the Tolerantion and Emancipation Period 1781–1938.
Konferenci slavnostně otevřeli Jan Stejskal, děkan FF UP a Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR a Židovské obce Olomouc spolu se zástupci obou organizujících institucí, Ivanou Cahovou, vedoucí CJS FF UPOL a Danielem Baránkem z HIU AVČR. Konferenčního jednání se krátce zúčastnil také Martin Procházka, rektor UP.
Konference byla zaměřena zejména na problematiku chronologické transformace a teritoriální diverzity židovských komunit (obcí) středoevropského regionu v době tolerance a emancipace a na vazby mezi židovskými obcemi a regionálními a supra-regionálními organizacemi. Výrazným tématem řady prezentovaných příspěvků byla také sociální pluralita židovských obcí a činnost institucí, které doplňovaly či přímo konkurovaly aktivitám jednotlivých obcí.
Představeny byly také nové perspektivy a přístupy k výzkumu v rámci Jewish Studies, zejména s důrazem na zapojení moderních technologií. Své příspěvky prezentovalo osmnáct odborníků z České republiky, Chorvatska, Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Maďarska, USA a Izraele.
Konference potvrdila, že olomoucké Centrum judaistických studií je v rámci světových judaistických center dobře etablovanou institucí, která má co nabídnout jak v oblasti výzkumné spolupráce, tak na poli výuky v rámci mezinárodní mobility. Zároveň může díky úzké spolupráci s paměťovými institucemi jako je Židovské muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc a s Židovskou obcí v Olomouci (i Brně) přinášet inspiraci, jak efektivně komunikovat s širokou veřejností a působit ve veřejném prostoru.
Mgr. Ivana Cahová, PhD., vedoucí Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP