Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) je jedním z řešitelů evropského projektu s názvem CLAIRO (z anglického CLean AIR in Ostrava), jehož cílem je přispět ke zlepšení ovzduší v severomoravském krajském městě výsadbou vhodné zeleně, která bude schopna pohlcovat nečistoty z různých zdrojů a snížit účinky takzvaného tepelného ostrova ve městě. Výsledky se budou využívat nejen na území města Ostravy, ale i na evropské úrovni.
Vybraná zeleň bude vysázena za odborného dozoru Slezské univerzity v městském obvodu Radvanice a Bartovice. Vysoká škola báňská v Ostravě pak bude mít na starosti vyhodnocování naměřených hodnot znečištění. Úkolem vědců z CRH bude podpořit růst zeleně pro tento účel speciálně připravenými biostimulanty. Stromy totiž budou muset čelit mnoha zátěžím tamního životního prostředí a speciálně připravené látky jim pomohou tyto obtíže překonat. Výzkumu a vývoji růstových regulátorů odvozených od rostlinných hormonů se olomoučtí vědci věnují již zhruba dvě desetiletí.
"Díky dlouholetým zkušenostem umíme připravit stimulující látky na míru pro konkrétní rostlinné druhy a podmínky, v nichž se nacházejí. Dokážeme tak čelit takovým stresovým faktorům, jako je například sucho, zasolení půdy či vysoké koncentrace těžkých kovů. Spolupráce na projektu je pro nás zajímavá výzva," uvedl vedoucí Oddělení chemické biologie a genetiky CRH Karel Doležal. Spolu se svými kolegy mimo jiné vyvíjí také speciální deriváty rostlinných hormonů, díky nimž se daří v Jihoafrické republice zachraňovat ohrožené druhy rostlin.
Rozpočet projektu CLAIRO činí přibližně 65 milionů korun, z evropských fondů získá Ostrava jako hlavní partner, zodpovědný za realizace projektu, dotaci výši 52,7 milionů korun. Projekt realizuje ve spolupráci s projektovými partnery Moravskoslezský kraj, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Palackého v Olomouci, SOBIC Smart & Open Base for Innovations in European Cities and Regions a Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska. Prestižní program, ze kterého dotace přijdou (Urban Innovative Actions), slouží k podpoře nejinovativnějších projektů v Evropě.
„V dnešní době je využívání nejmodernějších technologií a inovačních metod nepostradatelné. Máme-li nějaké ambice a cíle, bez odvážných projektů se neobejdeme. Postupy, které bude projekt Clairo využívat, jistě přinesou výsledky, po kterých už dlouho voláme všichni. Jsem rád, že máme silné partnery, se kterými se nám podaří podniknout další kroky k tomu, aby se nám všem v Moravskoslezském kraji lépe dýchalo,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.