Česká asociace studentů psychologie, z. s. (ČASP) je dobrovolným sdružením studentů a absolventů psychologie a dalších přizvaných osob, které působí na území České republiky.
Asociace byla založena v roce 2001 v Praze. V současnosti existuje pět poboček po celé České republice. Najít je můžete v Brně, Olomouci, Praze, Ostravě a nově i v Českých Budějovicích.
ČASP je členem Evropské federace psychologických studentských asociací a České rady dětí a mládeže. Mimo jiné také spolupracuje s Institutem psychologických služeb a Unií psychologických asociací. V této souvislosti nelze opominout ani jednotlivé katedry psychologie v zastoupených městech, které nás podporují v naší činnosti a rozvoji a díky nimž má ČASP zázemí pro svoje fungování.
Hlavním cílem ČASP je vytvářet zázemí pro činnost studentů psychologie, a zároveň nabízet možnosti pro jejich sekundární vzdělávání, osobnostní růst a rozvoj. Vedle toho se ČASP snaží také aktivně spolupracovat s dalšími národními i mezinárodními studentskými organizacemi, rozvíjet vzájemnou spolupráci s odbornou veřejností, profesními organizacemi psychologů a dalšími institucemi.
Nejdůležitější činností ČASP jsou pravděpodobně projekty, které spojují studenty psychologie s širší veřejností. Ty se snaží psychologii popularizovat, a zároveň pomáhat v rámci dobrovolnických aktivit.
Jedním z nejúspěšnějších projektů, který pod asociací vznikl, je projekt zvaný „SPOLU“, díky němuž mohou studenti docházet do psychiatrických nemocnic a léčeben, kde se snaží pacientům zpříjemnit jejich pobyt. Ve spolupráci s Evropskou asociací studentů psychologie se každoročně ČASP účastní kampaně „Mind the mind“, která je zaměřená na destigmatizaci duševních poruch u studentů středních škol.
Zmíněné projekty slouží především studentům psychologie pro získávání praktických zkušeností. ČASP však nabízí i řadu projektů určených pro veřejnost.
Například v rámci projektu Psychologie baru se studenti psychologie snaží přiblížit psychologii široké veřejnosti a rozšířit tak povědomí o jejích fenoménech.
Vzhledem k tomu, že je psychologie stále opředená mýty, vznikl také projekt „Boření mýtů“, který, jak napovídá již samotný název, vyvrací nesprávné domněnky o psychologii. V návaznosti na něj vznikla tzv. „Psychologie pod pokličkou“, která je určena pro studenty středních škol. Jejím cílem je zprostředkovávání nových informací z oblasti psychologie pomocí série přednášek.
Největší akcí ČASP je však bezpochyby každoroční celostátní konference. Minulý rok se konala v olomouckém Konviktu a nesla název „Láska ve 21. století“. Letošní ročník má téma „Diagnóza strach“ a bude se konat ve dnech 31.3 - 2.4 v Brně.
Na závěr je třeba připomenout, že v každém městě, kde má ČASP pobočku, jsou pořádány odborné semináře a přednášky na nejrůznější témata, kterých se může kdokoliv zúčastnit. Veškeré podrobnosti o kurzech, projektech a akcích ČASP zveřejňuje na svých webových stránkách.
Tereza Bydžovská, prezidentka ČASP, studentka katedry psychologie FF UP
Více ZDE.