Společný seminář odstartoval na konci dubna česko-francouzský projekt CATRIN Univerzity Palackého a Institut des Sciences de la Terre d'Orléans (ISTO) – Université d'Orléans. Výzkumníkům umožní nejen získat podrobné informace o dlouhodobé stabilizaci nanočástic a zlepšení jejich účinnosti vůči organickým znečištěním ve vodě, ale také navázat kontakty pro další spolupráci například v rámci velkého mezinárodního projektu.
Seminář ve Francii představil pokrok ve vývoji nanomateriálů a jejich roli v nových nebo zdokonalených nanotechnologiích a biotechnologiích. CATRIN na něm zastupovali vedoucí výzkumné skupiny Environmentální nanotechnologie Jan Filip a řešitelka projektu Veronika Veselská.
„Představili jsme naše vědecké centrum, co děláme a jaké máme výsledky s použitím nanočástic železa. Seznámili jsme se s výzkumnou infrastrukturou partnerské univerzity a viděli jsme i naprosto unikátní zařízení v tamním geologickém institutu, které umožňuje sledovat migraci nanočástic i šíření nebezpečných látek v životním prostředí. Spolupráce v rámci aktuálně řešeného projektu potrvá dva roky a do budoucna plánujeme propojení s dalšími pracovišti ve Španělsku a Německu pro přípravu velkého evropského projektu,“ uvedl Filip.
Výzkumníci z CATRIN u francouzských kolegů provedli i laboratorní experimenty a s využitím nanočástic vyvinutých v Olomouci zahájili v tamních mokřadech terénní experimenty.
„Vzhledem k tomu, že mokřady jsou považovány za významná ohniska pro produkci organické hmoty, budeme primárně zjišťovat interakce mezi různě modifikovanými nanočásticemi železa a organickými látkami. Vliv organické hmoty na chování nanočástic budeme sledovat ve specifickém prostředí s proměnlivými redoxními podmínkami. Zároveň budeme zjišťovat účinnost nanočástic pro odstraňování farmaceutik jako hlavních kontaminantů v lokálních oblastech. Tyto informace jsou nezbytné pro stanovení podmínek pro efektivní a komplexní čištění kontaminovaných mokřadů a budou mít skutečně přímý vliv na další aplikace nanočástic v mokřadech jako součásti sanačních procesů,“ objasnila Veselská. Interakce mezi nanočásticemi železa a čistou organickou hmotou vědci ověří také v laboratorních podmínkách.
Dvouletý projekt Vliv organické hmoty na účinnost nanočástic železa při odstraňování farmaceutik v mokřadech, který podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, potrvá do konce roku 2023.