Katedra dějin umění FF UP eviduje enormní zájem seniorů o studium dějin umění. Někteří posluchači Univerzity třetího věku kvůli nim dojíždějí do Uměleckého centra UP i z velmi vzdálených regionů Moravy. Jsou mezi nimi dokonce tací, kteří si programy zapisují opakovaně.
Vzdělávací kurzy zaměřené na dějiny umění připravuje pro Univerzitu třetího věku (U3V) při UP katedra dějin umění FF UP, a to ve spolupráci s referátem U3V Rektorátu UP.
„Při přípravě koncepce a uskutečňování programů velmi vítám úzkou spolupráci s referátem U3V Rektorátu UP. Je tak zajištěna jejich perfektní organizace i pomoc v přípravě témat doslova šitých na míru posluchačům. Enormní zájem seniorů o témata dějin umění a uměleckých památek Olomouce nás s kolegy na katedře velmi těší,“ řekla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění FF UP. Potvrdila zároveň, že ve spolupráci s referátem U3V Rektorátu UP se katedra rozhodla vysoké poptávce vyjít vstříc a otevřít celkem pět dvousemestrálních programů různého zaměření z oblasti dějin umění.
První umožňuje zájemcům získat ucelený přehled dějin umění od nejstarších dob až do 20. století. Na tento přehledový program mohou zájemci navázat postupně celkem třemi dvousemestrálními programy specializovaných přednášek, které se většinou soustředí na interpretaci konkrétních uměleckých děl, jejich tvůrců, uměleckých fenoménů či jiných specializovaných a aktuálních témat. Pro posluchače, kteří se chtějí dozvědět více o památkách v Olomouci a blízkém okolí, je pak určen program věnovaný památkám regionu.
Většinu výuky zajišťují pod vedením koordinátora Roberta Šreka akademičtí a vědečtí pracovníci katedry dějin umění FF UP. Občasně přednášky a komentované prohlídky olomouckých památek či aktuálních výstav obohacují i odborníci z Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea umění Olomouc či Národního památkového ústavu.
„Přednášet a diskutovat se seniory patří v našich řadách k velmi oblíbeným a inspirativním částem naší práce při naplňování třetí role univerzity,“ zdůraznila Jana Zapletalová. Senioři mají podle ní velký zájem i o poměrně specializovaná a náročná témata, jsou motivovaní, rádi diskutují a zajímají se.
„Jsme rádi, když se na půdě naší katedry potkávají studenti všech stupňů studia společně se seniory, kdy jedni čekají před auditoriem, než skončí výuka druhých. Bezesporu to pomáhá posilovat mezigenerační pouta. Letos poprvé zkoušíme experimentálně propojit výuku v jednom semináři tak, že si mladší studenti chystají prohlídku jedné památky pro seniory v rámci U3V,“ uzavřela Jana Zapletalová.
Univerzity třetího věku (U3V) jsou specifickou součástí celoživotního vzdělávání. Poskytují starším občanům nad 60 let vzdělávání na nejvyšší možné, tedy vysokoškolské úrovni, čímž se liší od jiných forem osvětových a vzdělávacích činností. Vzdělávání na U3V má charakter osobnostního rozvoje, nikoliv profesní přípravy, a nezakládá nárok na vysokoškolský titul. U3V při Univerzitě Palackého je nejstarší univerzitou svého druhu v naší republice. Úspěšně ji každoročně absolvuje okolo osmi set účastníků. Své pobočky má olomoucká U3V v Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí, ve Vyškově nebo ve Šternberku.