FactNinja poháněný umělou inteligencí analyzuje grafický obsah a odhaluje manipulační techniky a argumentační fauly

Grafika: E-Bezpečí
Úterý 3. září 2024, 14:45 – Text: (red)

V dnešním digitálním světě se manipulační techniky stávají stále častější součástí veřejné komunikace, a to zejména v předvolebních kampaních a často podvodné reklamě. Tým E-Bezpečí z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého proto přichází s inovativním řešením – aplikací FactNinja. Tento jedinečný nástroj, poháněný pokročilým modelem umělé inteligence GPT-4 Omni, umožňuje rychlou a efektivní analýzu grafického obsahu, aby odhalil manipulativní postupy, argumentační fauly a další neetické praktiky, které mají za cíl ovlivnit veřejné mínění.

FactNinja je webová aplikace, kterou lze použít bez nutnosti registrace. Uživatelé jednoduše nahrají grafický materiál, jako jsou obrázky, plakáty či letáky, a během několika vteřin získají podrobnou analýzu. Tato analýza identifikuje potenciální manipulační techniky, jako je například zkreslování faktů, vyvolávání neoprávněného strachu či využívání emocionálních argumentů, které mohou ovlivnit rozhodování příjemců.

„Nástroj je navržen tak, aby analýzu prováděla plně umělá inteligence, bez jakéhokoli lidského zásahu. To zaručuje objektivitu a konzistenci výsledků,“ vysvětluje Kamil Kopecký, vedoucí týmu E-Bezpečí. „V době, kdy se neetické praktiky stávají běžnou součástí politických kampaní a marketingových strategií, je FactNinja neocenitelným pomocníkem pro všechny, kdo chtějí mít přehled o pravdivosti a etičnosti informací, které jim jsou prezentovány.“

FactNinja není určen pouze pro analýzu politických kampaní. Nástroj je stejně efektivní při zkoumání běžné reklamy, satiry, meme či jakéhokoli jiného grafického obsahu. Tímto způsobem se uživatelé mohou snadno bránit proti skrytým manipulacím a lépe porozumět, jak jsou ovlivňováni vizuálním materiálem v médiích.

„Našeho AI ninju jsme vyzkoušeli také na příspěvcích různých politiků na sociálních sítích a sledovali, zda jejich vlastní komunikace také není manipulativní a neetická. I zde dokázal náš nástroj vygenerovat zajímavé výstupy, které poměrně přesně identifikovaly triky, kterých se autoři dopustili,“ doplňuje Kamil Kopecký.

FactNinja nalezne uplatnění také ve školním prostředí, kde může být využíván učiteli mediální výchovy či např. českého jazyka. Studenti tak mohou prostřednictvím tohoto nástroje analyzovat, jakým způsobem nás ovlivňuje reklama a jaké manipulační techniky jsou v ní používány. Například mohou zkoumat, jak reklamy pracují s emocemi, třeba se strachem, aby přiměly spotřebitele k určitému chování nebo rozhodnutí. FactNinja tak přispívá nejen k rozvoji kritického myšlení, ale i k lepšímu porozumění tomu, jak média a reklama formují naše vnímání světa.

Nástroj využívá pokročilou technologii GPT-4 Omni, což mu umožňuje rozpoznávat a analyzovat široké spektrum manipulačních technik s vysokou mírou přesnosti. Je však třeba mít na paměti, že i přes pokročilost této technologie nemusí být analýza vždy naprosto přesná. Přesto je FactNinja velmi užitečným nástrojem, který může významně přispět k rozpoznání neetických praktik a manipulací v grafickém obsahu. Výsledky analýzy mohou uživatelům poskytnout cenné podněty k dalšímu kritickému zkoumání a ověřování informací.

FactNinja představuje významný krok vpřed v boji proti dezinformacím a manipulacím v digitálním prostředí. Tento nástroj, vyvinutý odborníky z Pedagogické fakulty UP, je dostupný každému, kdo chce lépe porozumět tomu, jak je grafický obsah používán k ovlivňování veřejnosti. Nejen že zvyšuje povědomí o etice v komunikaci, ale také podporuje kritické myšlení a obranu proti nepravdivým a zavádějícím informacím. Navíc se může stát neocenitelným vzdělávacím nástrojem pro učitele, kteří chtějí svým studentům přiblížit fungování manipulačních technik v praxi.

Aplikaci najdete na webu www.factninja.cz, případně na adrese https://ai.e-bezpeci.cz/factninja