Projekcí filmu Kuciak: Vražda novináře bude dnes večer v kině Metropol zahájena olomoucká část festivalu Jeden svět, který představuje dokumentární filmy o lidských právech z celého světa. Kromě filmů nabídne do 1. dubna i bohatý doprovodný program.
Jeden svět to jsou především projekce pozoruhodných dokumentů. Ruská invaze na Ukrajině, energetická krize, klimatické změny, ale i sociální nejistoty. To vše jsou situace, které podtrhují křehkost a hodnotu Ceny bezpečí, podtitulu letošního ročníku, který odkazuje právě na jednu ze základních lidských potřeb. Bezpečí a cena, kterou jsme za něj ochotni platit, však pro každého z nás může znamenat něco jiného. I proto se Jeden svět rozhodl nahlédnout na téma z různých úhlů pohledu a reflektovat ho napříč celým filmovým programem.
Filmy z celého světa
Zahájení bude dnes večer v Olomouci patřit připomínce února roku 2018, kdy tři výstřely v domě ve Veľké Mači ukončily životy mladého páru. Jejich těla jsou objevena až po čtyřech dnech. Brzy poté se jména Ján Kuciak a Martina Kušnírová stávají symbolem největších protestů na Slovensku. Investigativní reportér a režisér Matt Sarnecki představuje ve svém filmu Kuciak: Vražda novináře s detektivní precizností dlouhou minulost mašinerie korupce a podvodů v nejvyšších patrech slovenské politiky. Sleduje blízké osoby Jána Kuciaka a další novináře a novinářky, kteří díky uniklým tajným datům objevují nové, klíčové důkazy v případu vraždy novináře a jeho partnerky.
Festival nabízí i další snímky, které stojí za vidění, jako například film Dokud se zpívá. Jeho hrdinky Zahrá a Sadiqa mají šanci stát se prvními ženskými afghánskými superstar. Ve třinácti předchozích ročnících totiž zatím vždy zvítězili muži. Film sleduje show na pozadí vyostřující se situace v zemi, která po odchodu amerických jednotek v roce 2021 znovu upadla do rukou hnutí Tálibán.
Jiný pohled na válku, kterou Rusko vede na Ukrajině, představuje film Mladí Rusové na útěku. Na příběhu Jegora, který žije v ruském Irkutsku, miluje potápění v ledové vodě a na sociálních sítích vybízí k aktivní ochraně sibiřské přírody, ukazuje, jak ruský režim vede válku i proti vlastnímu obyvatelstvu, když nechce přijmout oficiální ideologii.
Koncerty, výstava, kurz znakového jazyka
Návštěvníci se mohou během festivalu, na jehož přípravě se podílejí studenti UP (psali jsme zde) a jehož část se uskuteční v prostorách Cyrilometodějské teologické fakulty UP (viz web CMTF), těšit nejen na filmy, ale i na bohatý doprovodný program: koncerty, workshopy a kurzy pro děti i dospělé a výstavu, která poběží v rámci celého festivalového týdne.
V pondělí po zahájení a projekci úvodního filmu zahraje v Jazz Tibet Clubu kapela Hele!. V úterý nabízí program debatu s politologem FF UP Tomášem Lebedou a řeč bude především o volebním systému. Debata proběhne od 18 hodin ve Skautském institutu na Dolním náměstí. Na debatu naváže další koncert, tentokrát kapely The Middle of the Sandwich. Koncert se uskuteční v klubu Variace na Horním náměstí od 21 hodin.
Mezi další doprovodný program patří např. středeční Rychlokurz znakového jazyka nebo Dílna mladého novináře, při které si děti mohou vyzkoušet práci redaktora a natočit si svou vlastní reportáž pod vedením Michaely Veteškové, která vede redakci kultury na Radiožurnálu. Během celého festivalového týdne bude také v obchodním centru Šantovka probíhat výstava Proč jsme to nenahlásili. Ta ukazuje autentická svědectví obětí sexuálního násilí.
Největší kapelou, která letos na Jednom světě v Olomouci vystoupí, je Lesní zvěř. Hudební trio, jehož členy můžete znát z kapel, jako jsou Tata Bojs či Kašpárek v rohlíku, zahraje ve čtvrtek 30. března od 21 hodin v Jazz Tibet Clubu. Jak připomínají pořadatelé, jde o jedinou část programu, kde si zájemci budou muset zakoupit vstupenku. Ty budou k dispozici na místě, jedna za 100 korun. Všechny ostatní části doprovodného programu festivalu Jeden svět Olomouc jsou zdarma.
Na debatu dorazí novinářky, youtuber i možný astronaut
Neodmyslitelnou součástí programu jsou besedy po promítání. Novinkou letošního roku je alespoň jedna diskuze ke každému filmu. Diváci se mohou těšit například na pofilmovou debatu k filmu Dívčí gang, který poodhaluje zákulisí mladých influencerů, s youtuberem Lukášem Fritscherem (Lukefry).
Dalšími hosty ke středeční a páteční projekci bude novinářka ze slovenského Denníku N Monika Tódová či šéfredaktorka serveru Investigace.cz Pavla Holcová. Pozvání na debatu k filmu Nejdelší odloučení přijal také mladý kandidát na astronauta Jakub Zemek.
Při některých pofilmových debatách budou moci diváci potkat přímo aktéry dokumentárních filmů. Ve středu po projekci filmu To musíte zažít přijdou diskutovat o právech LGBT komunity v Maďarsku ředitel Amnesty International Maďarsko David Vig a Luca Dudits. Ve čtvrtek po projekci filmu Šťastně až na věky budou moci diváci diskutovat s Kristýnou a Mirkem, křesťanským párem, který se ve filmu objevuje.
Více informací o festivalu Jeden svět Olomouc najdete zde.
Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Prezentuje stovky filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární tvorbu se sociální, politickou, enviromentální a lidskoprávní tematikou. V současné době témata reflektovaná dokumentární tvorbou (migrace, znečištění plasty, fake news, populismu nebo rozdělené společnosti) nabírají o to většího významu a Jeden svět k nim nabízí pohled z mnoha různých perspektiv.