Filip Ščerba převzal bronzovou medaili Za zásluhy o rozvoj UP

Předání ocenění se uskutečnilo v pracovně rektora.
Foto: Vojtěch Duda
Sobota 22. červen 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Rektor Martin Procházka udělil bronzovou medaili Za zásluhy o rozvoj UP Filipu Ščerbovi z právnické fakulty. Poděkoval mu tak za práci v Etické komisi UP, které navíc čtyři roky předsedal. Filip Ščerba, který je vedoucím katedry trestního práva, ukončil činnost v komisi na vlastní žádost z pracovních a rodinných důvodů.

„Pro etickou komisi nebyly poslední roky právě jednoduchým obdobím. Upřímně ti děkuji za odvedenou práci pro univerzitu. Moc dobře vím, jak náročná a mnohdy složitá to byla práce,“ řekl oceněnému rektor. Spolu s medailí mu předal i diplom.

Filip Ščerba se stal členem Etické komise UP v roce 2018, od roku 2020 jí pak předsedal. Členství ukončil k 31. lednu letošního roku. „Věděl jsem, že kvůli pracovnímu vytížení a z rodinných důvodů bych práci v komisi již nemohl dělat tak odpovědně, jak jsem byl zvyklý. Časo- a energožrout to byl obrovský. Na druhou stranu to ale byla činnost, která mi dávala smysl. Měl jsem pocit, že můžeme svou troškou přispět k tomu, aby vnitrouniverzitní konflikty dále neeskalovaly a aby se prostředí na univerzitě aspoň trochu pročistilo,“ uvedl Filip Ščerba.

Díky této práci měl možnost poznat, jak sám říká, skvělé lidi. „Všechny kolegyně a všichni kolegové, se kterými jsem na jednáních komise strávil desítky hodin, jsou lidé na svém místě, nesmírně odpovědní a s takovým nastavením etického cítění, které je nejlepší zárukou pro působení v tomto speciálním orgánu. Etická komise si během těch posledních šesti let opravdu užila svoje. Museli jsme řešit ožehavé případy, které sledovala celá univerzita, v některých případech i média a akademický svět mimo naši univerzitu,“ dodal Filip Ščerba.

Etická komise UP posuzuje případy porušení Etického kodexu zaměstnanců a studentů UP. Členové jsou jmenováni rektorem na návrh k tomu oprávněných entit (fakulty, vysokoškolské ústavy, členové Akademického senátu UP volení z řad studentů). Desetičlenné komisi nyní předsedá Petr Konečný z Fakulty zdravotnických věd UP, právnickou fakultu zastupuje Gabriela Halířová.