Na fungování lidského mozku se zaměří Výroční přednáška Františka Koukolíka, která bude uspořádána k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity J. L. Fischera. Uznávaný neuropatolog a spisovatel vystoupí v Kapli Božího těla Uměleckého centra UP v pondělí 26. listopadu v 11 hodin. Hovořit bude nejen o vývoji a fungování lidského mozku, ale i o jeho propojení s podkorovými strukturami či o lidské inteligenci.
„Pana doktora si velmi vážím nejen pro jeho vysokou odbornost, ale i lidský přístup. Oceňuji jeho způsob popularizace vědy a kritické myšlení. Jeho slova nutí k zamyšlení. Věřím, že jeho přednáška se dostane k co nejširšímu okruhu posluchačů," uvedl vedoucí kabinetu pedagogické přípravy přírodovědecké fakulty Josef Molnár, na jehož návrh byl František Koukolík pozván.
„Lidský mozek se vyvíjel od raného kambria. Tvoří ho zhruba 85 miliard neuronů, sto až stopadesát trilionů synapsí, význačnou vlastností je plasticita. V současnosti je chápán jako soubor neuronových sítí velkého rozsahu. Jejich stavbu a funkci lze sledovat i modelovat, užívá se teorie grafů," naznačil téma přednášky František Koukolík.
V současné době se absolvent Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy věnuje zejména popularizaci svého oboru, a to se značným přesahem do společenských otázek. Zároveň propaguje kritické myšlení a vědecký přístup. Odborně se zaměřil na neurodegenerativní choroby mozku a na vztah mezi mozkem a chováním.
Od roku 1983 do roku 2013 byl František Koukolík primářem oddělení patologie Thomayerovy nemocnice v Praze. Vydal okolo padesáti časopiseckých vědeckých publikací a řadu monografií o vztahu poškození mozku a duševních funkcí. Získal cenu Akademie věd za popularizaci vědy, Vondráčkovu cenu České psychiatrické společnosti a ocenění Čestné uznání mu udělila Mensa České republiky. V roce 2018 byl jmenován Rytířem lékařského stavu.
Výroční přednášku Univerzita Palackého organizuje obvykle jednou ročně jako projev ocenění významu osobnosti profesora Josefa Ludvíka Fischera. Tradice Výroční přednášky se odvíjí od roku 1994, kdy ji při příležitosti 100. výročí narození prvního rektora obnovené olomoucké univerzity přednesl prezident Katolické univerzity v Eichstättu Mikuláš Lobkowicz. K dalším přednášejícím patřili například nositel ocenění Česká hlava Pavel Hobza, astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar, lingvista Jan Kořenský, fotograf a pedagog Jindřich Štreit, imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová nebo teolog a sociolog Tomáš Halík.