Fakulta tělesné kultury má nového partnera pro výzkum účinků molekulárního vodíku (H2) na lidský organismus. Stala se jím Slovenská akademie věd, jejíž pracovníci Barbora Kaločayová a Branislav Kura zavítali na fakultu s cílem seznámit se s výzkumnými aktivitami zaměřenými na vodík. Hosty přivítal i děkan FTK Michal Šafář, který připojil svůj podpis pod memorandum o spolupráci, již dříve podepsané ředitelkou Centra experimentální medicíny SAV Oľgou Pecháňovou.
„Díky moderním přístrojům a pokročilým technologiím, kterými na SAV disponují, se kolegové ze Slovenska budou aktivně spolupodílet na výzkumných aktivitách realizovaných na naší fakultě, konkrétně na hodnocení krevních biomarkerů – oxidativního stresu, zánětlivých parametrů, dynamiky H2 v těle a dalších. Na SAV se účinky H2 zkoumají primárně na animálních modelech, a proto nám byla z jejich strany po sérii úspěšně odpublikovaných prací v prestižních světových časopisech profesorem Jánem Slezákem nabídnuta spolupráce a odborná podpora,“ uvedl Michal Botek z katedry přírodních věd v kinantropologii.
Právě docent Botek se s kolegy z katedry účinky molekulárního vodíku na lidský organismus dlouhodobě zabývá, a to především z pohledu využití ve sportu, při fyzické zátěži a v průběhu zotavení. Po propuknutí epidemie covidu-19 se zaměřili také na možný vliv vodíku na urychlení rekonvalescence po tomto onemocnění. Výsledky roční studie tuto hypotézu potvrdily a vědci z FTK jako první na světě prezentovali využití H2 v post-covidové terapii. O studii jsme psali zde.
Jak Michal Botek dodal, návštěvu na fakultě oplatí olomoučtí vědci kolegům ze Slovenské akademie věd na začátku května. „Dostali jsme pozvání na stáž přímo v akademii, kde budeme prezentovat naše dosavadní výsledky a zároveň se seznamovat s výsledky základního výzkumu v oblasti H2, který provádějí kolegové ze SAV.“