Přírodovědecká fakulta má další posilu v Učené společnosti České republiky. Jejím členem byl nově zvolen vedoucí katedry fyzikální chemie a zástupce ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Michal Otyepka. Univerzitu Palackého v prestižní společnosti zastupují i Radek Zbořil a Pavel Hobza z RCPTM či Jaroslav Doležel z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Emeritními členy jsou anglista a amerikanista Josef Jařab a fyzik Jan Peřina.
„Dostat se do společnosti předních českých vědců je opravdu obrovská pocta. Chápu to jako ocenění mé práce a velmi si toho vážím. Jedním z cílů Učené společnosti je přispívat ke kultivaci vědeckého prostředí, zvyšovat povědomí veřejnosti o vědě, zapojovat se do veřejného diskurzu. To jsou věci, jimž se ani já ve své vědecké kariéře nevyhýbám,“ uvedl Otyepka.
„Profesor Otyepka je vyzrálým, úspěšným a mezinárodně respektovaným badatelem, jehož členství v Učené společnosti je velkým přínosem. Patří k nejúspěšnějším vědeckým pracovníkům v oblasti výpočetní chemie v České republice. V tomto oboru dosáhl řady mimořádných výsledků, které zahrnovaly vývoj nových výpočetních metod pro analýzu biomolekulárních kanálů a studium jejich biologické úlohy. Významný je rovněž jeho přínos v oblasti simulací nukleových kyselin. Za zásadní je pak třeba považovat jeho výsledky v oblasti takzvané dvourozměrné chemie,“ stojí v písemném odůvodnění nominace.
Dvaačtyřicetiletý fyzikální chemik stál mimo jiné u zrodu fluorografenu. Ukázal, že ho lze použít pro přípravu různých grafenových derivátů, z nichž některé vykazují unikátní vlastnosti. Podílel se i na vývoji prvního nekovového magnetu. Vývoji nových superfunkčních materiálů použitelných v lékařství, při ochraně životního prostředí, v oblasti elektroniky a elektrotechniky nebo ve vysoce účinných katalyzátorech se věnuje i v ERC grantu, který získal. Je také držitelem grantu Neuron Impuls udělovaného Nadačním fondem Neuron. Dosud publikoval přes 160 publikací ve vědeckých časopisech, které byly citovány více než 6 000 krát.
Učená společnost pořádá pravidelné přednášky, vyjadřuje se k problémům postavení vědy ve společnosti. Oceňuje nejen profesionální vědce, ale také například středoškolské studenty.