Galerie sociální fotografie Filozofické fakulty UP má novou výstavu. Při příležitosti Dnů židovské kultury instalovala dvanáct terezínských kreseb tří členů významné olomoucké průmyslnické rodiny Groagových. Expozici Úhel pohledu je k vidění do poloviny listopadu.
„Výstava představuje výběr z prací Ema, Trude a Williho Groagových, který je součástí rozsáhlé sbírky uložené v archivu izraelského muzea Beit Theresienstadt. Tato kolekce obsahuje obrazy, črty, nejrůznější objekty, básně i další písemnosti. Archivu ji věnovali Ida a Heinz Fleischmannovi. Součástí expozice jsou také informační panely k jednotlivým autorům a k výstavě obecně,“ řekla Ivana Cahová z Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP. Dodala, že výstava přibližuje nejen syrovou realitu terezínského ghetta, ale i jeden z mnoha způsobů, jak se s ní vyrovnat.
„Je v ní humor, místy značně černě laděný, který reflektuje nejrůznější aspekty každodenního nedobrovolného života mezi zdmi opevněného města i snahy o zachování normality v krutých a nelidských podmínkách. Jednoznačně odráží touhu přežít a zachovat si lidskou tvář i důstojnost, které se nacistický režim během druhé světové války snažil všemožně pošlapat,“ dodala Ivana Cahová.
Expozici pořádá Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP ve spolupráci s Bejt Terezín, Galerií sociální fotografie FF UP, Muzeem umění Olomouc a Židovskou obcí Olomouc.
Festival Dny židovské kultury Olomouc letos oslavil desetileté výročí. Jeho součástí se letos stala i výstava mapující osud olomoucké synagogy, kterou si zájemci mohou prohlédnout v Galerii Arcidiecézního muzea Olomouc až do 7. ledna 2018.