Hanušovu medaili, nejvyšší ocenění České společnosti chemické za výsledky vědecké práce v chemických oborech, získal profesor Vilím Šimánek. Respektovaný odborník na komplexní výzkum přírodních látek a emeritní přednosta Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty Univerzity Palackého medaili převzal při příležitosti konání Chemického odpoledne na přírodovědecké fakultě.
„Jako spolupracovníci si ceníme nejen jeho širokého odborného zaměření a přehledu, což se odráží v tématech jeho publikací, ale i manažerských vlastností, které přispěly ke zvýšení prestiže Ústavu lékařské chemie a biochemie. Udělení Hanušovy medaile je i oceněním práce pro Českou společnost chemickou, kde se dlouhodobě jako její předseda podílel na přeměně v progresivní společnost plně začleněnou mezi evropské chemické společnosti,“ uvedla přednostka Ústavu lékařské chemie a biochemie LF UP v Olomouci Jitka Ulrichová.
Vilím Šimánek je mezinárodně uznávaným odborníkem na komplexní výzkum přírodních látek. Od roku 1964 působí v Ústavu lékařské chemie a biochemie LF UP, který jako přednosta vedl v letech 1987–2007. Jeho výzkumná práce byla orientována na izolaci, řešení struktur a biologickou aktivitu isochinolinových a tropolonových alkaloidů. V posledních letech se zaměřil na studium biologické aktivity mikronutrientů (nutraceutik) rostlin, které jsou dnes aktivními složkami některých doplňků stravy. K úspěšné komercionalizaci dovedl výzkum obsahových látek ostropestřce mariánského. Je autorem a spoluautorem 255 odborných prací, 7 českých patentů a 12 průmyslových vzorů.
Vilím Šimánek je členem několika domácích a zahraničních odborných společností. Po dvě volební období (v letech 1998–2006) byl předsedou České společnosti chemické a členem výkonného výboru Federation of European Chemical Societies / European Communities Chemistry Council (FECS/ECCC, nyní European Association for Chemical and Molecular Sciences, EuCheMS).
Vilímu Šimánkovi byla v rámci Chemického odpoledne věnována i přednáška dr. Ladislava Cvaka, nazvaná Od analytické chemie k farmakologii aneb Čím se bavil Vilím Šimánek. V příspěvku byly zmíněny rostlinné alkaloidy, kterými se tento nestor olomoucké chemie od šedesátých let zabýval, i postupné změny zaměření jeho vědecké práce od studia obsahových látek ke klinickým studiím, toxikologickým aspektům či studiu biotransformace a metabolismu.