Historie, umění i dobré rady. Vyšel nový Žurnál UP

Foto: Žurnál UP
Úterý 18. červen 2024, 14:33 – Text: Ivana Pustějovská

Blíží se první letní den. Ale už dnes s předstihem vyšlo letní číslo univerzitního Žurnálu UP. Najdete v něm velkou porci čtení i pár velmi užitečných rad a doporučení k příjemnému a inspirativnímu prožití nadcházejících týdnů.

Pokud nevíte, co obnáší záchrana historické knihovny kláštera Želiv a co s ní má společného Univerzita Palackého, začtěte se hned do úvodního tématu. Zjistíte, že terénní praxe našich studentů může být i docela velká dřina. „Do želivského kláštera jezdíme od roku 2018 vždy se skupinkou patnácti až dvaceti studentů. Práce tady byla opravdu těžká. Knihovnu jsme za tu dobu museli dvakrát vystěhovat, každá z těch knih nám prošla rukama minimálně třikrát. Když vezmeme v potaz jejich váhu, je to, jako bychom přestěhovali tři a půl slona,“ říká mj. v textu Jana Oppeltová z katedry historie FF UP.

Umění a také historie (v různých podobách) jsou stěžejní témata tohoto čísla univerzitního magazínu. Víte například, že jeden z rektorů UP ani neměl vysokoškolské vzdělání? „Takový Eduard Manďák, to je pravděpodobně jediný rektor v dějinách českého vysokého školství, který neabsolvoval vysokou školu. On sice nedostudoval práva, ale za to byl celoživotní stranický a státní funkcionář… Vedl univerzitu v letech 1963 až 1966 a stal se rektorem v době, kdy na škole docházelo k velmi ostrým sporům a on to jako zkušený „bafuňář“ uklidnil,“ říká mimo jiné historik a ředitel Archivu UP Pavel Urbášek. V novém čísle magazínu s ním najdete velký rozhovor. Řeč je samozřejmě o univerzitě a o tom, k čemu je takové instituci paměť.

Umění jinak a znovu a znovu na stránkách Žurnálu UP. Třeba v podobě básní studentů z literární soutěže nebo v rubrice Portrét, kde představujeme zpěváka a doktoranda PdF UP Michala Horáka (kouká na vás už z titulní fotografie) či v textu o velmi špatných pohádkách z pera studentky CMTF UP Marty Sýkorové. To samozřejmě není vše. Dozvíte se, že Daniel Kunz z Audiovizuální produkce UP má koníčka nejen zajímavého, ale i hodně užitečného. Jako zdravotní klaun rozdává humor tam, kde je ho nejvíce třeba.

V Žurnále UP je toho na čtyřiceti stránkách mnohem, mnohem víc. Stejně tak, jak je pestrá univerzita a její osobnosti, je pestré i toto vydání.

A ještě malý tip na závěr, než sáhnete po papírovém vydání magazínu nebo po jeho elektronické podobě. Pokud chcete pár dobrých rad, jak ve zdraví přežít prázdniny, připravili jsme malého rádce. A není ledajaký. Odborné rady dává záchranářka Marinella Danosová z FZV UP. Takže si je určitě přečtěte.

Hezké léto s univerzitním magazínem přeje redakce.