Tříměsíční pracovní stáž v CATRIN Univerzity Palackého absolvovala studentka Univerzity v Pise Sara Stocchetti díky programu Erasmus. Jejím úkolem bylo otestovat v Olomouci biologickou aktivitu organokovových sloučenin vyvinutých na mateřském italském působišti a výsledky zúročit v diplomové práci. Právě biologicky aktivním komplexním sloučeninám se olomoucký tým dlouhodobě věnuje a spolupracuje mimo jiné i s laboratoří profesora Fabia Marchettiho v Pise.
„Byla to moje první zahraniční zkušenost a přes všechny obtíže ji považuji za velkou příležitost a významný krok pro můj osobní i profesní růst. Jistě k tomu přispěli i lidé, které jsem zde v CATRIN potkala a kteří mi pomohli v těžkých chvílích a po celou dobu mě podporovali,“ uvedla studentka.
Myšlenka absolvovat pracovní stáž v CATRIN vzešla ze spolupráce vedoucího zdejší výzkumné skupiny Biologicky aktivní komplexy a molekulové magnety Zdeňka Trávníčka a jejího italského školitele Fabia Marchettiho. „Spolupráce se Sarou byla i pro mě motivující, musím ocenit její pracovní nadšení a nasazení,“ řekl Trávníček.
Další aktivitou studentky byla spoluúčast na řešení projektu GA ČR s názvem Protinádorově aktivní koordinační sloučeniny s multimodálním účinkem, kde spolupracovala v oblasti syntézy měďnatých a zinečnatých komplexů.
„Stáž byla zaměřena na biologicky testované sloučeniny z Pisy a na syntézy v oblasti bioanorganické chemie. Byly připraveny, charakterizovány a důkladně biologicky zhodnoceny nové koordinační sloučeniny mědi a zinku obsahující biologicky relevantní ligandy, které by mohly vykazovat protirakovinné účinky,“ shrnula svoji práci studentka.
Po návratu do Itálie získané výsledky zapracuje do své diplomové práce. „Nevím, co budu dělat v budoucnu, ale byla bych nadšená, kdyby se podařilo spolupráci udržet,“ uzavřela.