Ve vnitřních prostorách Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se uskutečnil vůbec první archeologický výzkum. Prokázal, že v útrobách této jeskyně byla ve středověku tajná penězokazecká dílna. Jde o vůbec první takový nález na Moravě.
Archeologický výzkum vnitřních prostor Kateřinské jeskyně se uskutečnil v srpnu, a to v návaznosti na několikaletý epigrafický výzkum jeskyně, který odhalil nejstarší jeskynní kresby na území České republiky. Podíleli se na něm pracovníci Správy jeskyní České republiky, Univerzity Palackého a Univerzity Karlovy.
Moravský kras má víc než tisíc jeskyní. Asi v pěti největších se nacházejí četné pozůstatky. Kateřinskou jeskyní projde ročně asi 70 tisíc lidí.
Dvě archeologické sondy prozkoumaly sedimenty v Ledové a bezejmenné chodbě v blízkosti kreseb starých přibližně 6200 let.
„Zatímco v sedimentech Ledové chodby byly nalezeny pouze kosti pleistocenních obratlovců, převážně medvěda jeskynního, vrstvy v bezejmenné chodbě přinesly nečekané objevy. Našli jsme pravěké a středověké keramické střepy. Pravěké náleží do starší doby bronzové, jsou mladší než datované jeskynní kresby z neolitu. Mnohem větší překvapení však přinesl nález velkého množství polotovarů mincí, jsou to takzvané střížky, které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. Našli jsme i odpad plechů po výrobě. Tento nález dokládá skutečnost, že v prostorách Kateřinské jeskyně byla ve středověku, buď na konci 14. nebo v průběhu 15. století, tajná penězokazecká dílna,“ uvedla archeoložka Ivana Vostrovská z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Nález tohoto typu je podle ní unikátní. „Je druhý na Moravě a čtvrtý v České republice. Jeskynní penězokazecká dílna je u nás známa z jeskyně Čertova díra na Kotouči u Štramberka, Koněpruských jeskyní v Českém krasu a z jeskyně Kozákov v Českém ráji,“ dodala.
Z dostupných zdrojů vyplývá, že ve středověku bylo penězokazectví stejně závažné jako hrdelní zločiny. Pachatelé byli odsouzeni k mučení a trestu smrti.
Kateřinská jeskyně nabídla výjimečný objev už dříve. V roce 2019 Martin Golec z katedry historie FF UP, Petr Zajíček ze Správy jeskyní ČR a Ivo Světlík z Ústavu jaderné fyziky AV ČR zjistili, že se v ní nachází nejstarší jeskynní kresba na území České republiky. Vznik geometrických obrazců, vytvořených uhlíky na stěnách, datovala radiouhlíková analýza do doby před více než šesti tisíci lety. Psali jsme zde.