Jednotná v rozmanitosti. To není jen heslo Evropské unie, ale i příznačné pojmenování, když jde o volby do zastupitelstev obcí napříč demokratickou Evropou. Jak se liší volební systémy komunálních voleb v jednotlivých evropských zemích? Kdo a jakým způsobem volí starosty a členy zastupitelstev? To vše přibližuje nová kniha Evropské lokální volební systémy autorského týmu kolem politologa Tomáše Lebedy z FF UP.
Publikace představuje systém lokálních voleb v celkem 37 demokratických evropských zemích. Čtenářům odhalí, v čem byly a jsou unikátní komunální volby v Estonsku, v jakých zemích mohou v komunálních volbách volit už 16letí voliči či kde dochází v rámci komunálních voleb ke snahám o genderové kvóty. Především nicméně kniha nabízí přehlednou sondu do systému lokálních voleb jednotlivých států a umožňuje následnou komparativní analýzu.
Jak volíme v Česku, tušíme všichni. Ale jak komunální volby vypadají v sousedních zemích, ve Francii, ve Spojeném království, ve Skandinávii, na Pyrenejském poloostrově, na jihu Evropy či třeba na Islandu nebo v Kosovu? Odpovědi i na tyto otázky nabízí nová publikace z produkce Vydavatelství Univerzity Palackého.
Na knize Evropské volební systémy se autorsky podílel rovněž doktorand Jakub Janega, který je také spoluautorem nedávno vydané unikátní učebnice Evropa spolu. Průvodce po historii i současnosti Evropské unie.
Knihy si můžete koupit v e-shopu nebo v prodejně ve Zbrojnici.