Jakub Jurka vybojoval na olympijských hrách bronzovou medaili

Úspěšný český tým: Michal Čupr, Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin Rubeš. Jakub Jurka s vítězným gestem. Foto: ČOV
Pondělí 5. srpen 2024, 12:00 – Text: Martin Višňa

Na národního hrdinu pasovali sportovní fanoušci olomouckého šermíře Jakuba Jurku, studenta Fakulty tělesné kultury UP, poté co v turnaji na XXXIII. letních olympijských hrách v Paříži senzačním výkonem proti domácímu reprezentantovi zajistil pro český tým kordistů bronzovou medaili a vůbec první cenný kov pro českou výpravu.

„Ze zápasu si moc věcí nepamatuju, až to, kdy mi kluci dávali hobla,“ uvedl pro Český olympijský výbor nejmladší ze čtveřice bronzových kordistů s tím, že větší zápas pro ně nemohl být. „Řekli jsme si, že ať to dopadne jakkoliv, tohle je největší zážitek v našich životech, protože šermujeme s Francouzi před jejich domácím publikem. Na olympiádě, o medaili. Jestli o zlato, stříbro nebo bronz, to už nerozhodovalo,“ svěřil se pak pro Sport.cz.

Jakub Jurka na olympiádě nastoupil také v individuální soutěži, v ní skončil na 32. pozici. Paříž přitom pro něj byla již druhá olympijská zkušenost, v roce 2021 se zúčastnil covidem-19 poznamenaných her v Tokiu.

V Paříži reprezentovali Českou republiku i další sportovci spjatí s Univerzitou Palackého. Pěkných umístění dosáhli se svými parťáky veslaři Radka Novotníková studující na filozofické fakultě (10. místo) a Miroslav Vraštil z FTK (6. místo), který se zúčastnil olympijských her již počtvrté.

Naopak poprvé zakusili olympijskou atmosféru judistka Renata Zachová a lukostřelec Adam Li, oba studenti FTK. Renata Zachová, úřadující mistryně Evropy v kategorii do 63 kg, byla první českou judistkou na olympiádě po 20 letech, úvodní zápas turnaje jí však nevyšel. Stejně tak skončil v prvním kole soutěže v reflexním luku Adam Li a ve světové konkurenci obsadil dělené 33. místo. Společně s mistryní světa Marií Horáčkovou byl nominován i do turnaje smíšených týmů, do eliminací se ale české dvojici postoupit nepodařilo.