Cenu za nejlepší písemné podání, titul nejlepšího řečníka a k tomu celkové druhé místo přivezli studenti olomoucké právnické fakulty z premiérového ročníku soutěže Spotřebitelskoprávní moot court. Do soutěže v simulovaném soudním sporu, ve které si studenti zkouší roli právních zástupců, se přihlásilo celkem 35 týmů ze všech právnických fakult v České republice. Moot court pořádala spotřebitelská organizace dTest.
Soutěžní soudní případ vycházel z reálných příběhů spotřebitelů, kteří se v minulosti obrátili na spotřebitelskou poradnu dTestu kvůli smluvním pokutám za údajné maření dodávek energií. „Na jedné straně soutěžního sporu proto stála seniorka a na druhé straně podomní prodejkyně energií. Studenti si v roli advokátů vyzkoušeli nanečisto zastupovat obě strany sporu,“ popsala vedoucí právní poradny dTestu Svatava Veverková.
V písemném kole musely všechny týmy vypracovat podání k fiktivnímu soudu jak za žalobkyni – spotřebitelku, tak za žalovanou společnost. Šestnáct nejlepších týmů postoupilo do ústního kola, které se konalo v Brně. Jejich výkony posuzovala porota tvořená odborníky z praxe i z právnických fakult. Do fiktivního soudu spolu usedly například soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, vedoucí oddělení spotřebitelské legislativy ministerstva průmyslu a obchodu Věra Knoblochová a dvě expertky na spotřebitelské právo z právnických fakult – Blanka Vítová z Olomouce a Markéta Selucká z Brna.
„Na všech soutěžících v ústním kole bylo vidět obrovské úsilí a zapálení pro fiktivní případ. Musím říct, že jsem byla opravdu hrdá na všechny tři týmy z olomoucké fakulty – všichni naši studenti byli perfektně připravení nejen po prezentační stránce, ale v mnoha ohledech převyšovali rovněž svými teoretickými znalostmi spotřebitelského a především obecného občanského práva, které uměli perfektně aplikovat, a to i ve vypjatých situacích simulovaného procesu,“ zhodnotila Blanka Vítová z katedry soukromého práva a civilního procesu PF UP.
Nejlepší písemné podání podle poroty odevzdal tým studentů z PF UP ve složení Juraj Kuzmík, Karolína Foukalová, Lucie Semelová a Diana Urbášková. Tento tým se navíc probojoval až do finále, kde těsně až v konečném součtu bodů podlehl vítězům z brněnské fakulty. „Zaujalo nás zaměření soutěže na spotřebitelské právo, které je v právní praxi velmi využitelné, proto jsme se přihlásili. Pořadatelé odvedli velmi dobrou práci, písemné i ústní kolo soutěže byly výborně připravené. Do soutěže jsme šli s tím, že se něco naučíme, zkusíme aplikovat teoretické znalosti z výuky na skutečný případ a dostaneme zpětnou vazbu od poroty. S úspěchem jsme rozhodně nepočítali, je to bonus, který nás ale samozřejmě velice těší,“ řekla Lucie Semelová, studentka 5. ročníku oboru Právo.
Olomoucká fakulta získala také cenu za nejlepšího řečníka, kterým se stala Tereza Tina Rašťáková, studentka 4. ročníku oboru Právo a 3. ročníku oboru Právo ve veřejné správě. „Vnímám ji jako příjemnou odměnu za kus práce, kterou jsme udělali nad rámec našich studijních povinností. Ta cena není jen o mně, ale o práci celého týmu. Porota velice kladně hodnotila naši právní argumentaci a také orientaci v dané problematice,“ uvedla Tereza Tina Rašťáková, se kterou v týmu spolupracovali Jiří Stýblo, Jaroslav Křepelka a Karel Urbášek.
Vedle dvou zmiňovaných týmů reprezentoval PF UP v ústním kole ještě třetí tým, a to ve složení Klára Dvorská, Aneta Grmelová, Renáta Lexmanová a Michaela Malátová.
Už teď je jasné, že po vydařeném premiérovém ročníku se pořadatelé pokusí soutěž uspořádat i za rok.