Již dvacátým rokem je Kardiochirurgická klinika významnou součástí Fakultní nemocnice Olomouc. Za tuto dobu provedli její odborníci více než 14 tisíc operací srdce a velkých cév a vyléčili nebo zlepšili kvalitu života mnoha pacientů nejen ze spádového Olomouckého a Zlínského kraje. Své jubileum si Kardiochirurgická klinika a její tým připomněly výroční konferencí, nad níž převzali záštitu ředitel FNOL Roman Havlík a děkan Lékařské fakulty UP Josef Zadražil. Na konferenci se sešli současní i bývalí členové kardiochirurgického týmu a jejich kolegové z dalších pracovišť. Součástí byla i výstava fotografií Jindřicha Buxbauma, které tento tvůrce pořídil právě na Kardiochirurgické klinice, jejímž pacientem byl.
Historie kardiochirurgie v Olomouci se datuje od roku 1943, kdy na zdejší všeobecně chirurgické klinice provedl profesor Vladislav Rapant operaci pro zánětlivé onemocnění srdečního vaku – takzvanou perikardektomii. O pět let později se v Olomouci začaly provádět operace vrozených srdečních vad u dětí. V některých případech se jednalo o první výkony svého druhu v tehdejším Československu. Přístroj pro mimotělní oběh vlastní konstrukce nahrazující funkci srdce a plic během operace se začal používat koncem 50. let minulého století. Bohužel na přelomu 60. a 70. let kardiochirurgie v Olomouci pro nezájem rozvoje oboru ze strany tehdejšího vedení nemocnice postupně zanikla.
„O návrat kardiochirurgie do Olomouce se v minulosti snažilo několik generací lékařů. Důvodem bylo poskytnout obyvatelům moravského regionu vlastní dostupnou kardiochirurgickou péči. Poslední, několikaletá fáze přípravy vzniku kardiochirurgického pracoviště je spojena s týmem bývalého ředitele naší nemocnice docenta Václava Rýznara s velkým přispěním tehdejších přednostů I. interní kliniky a II. chirurgické kliniky, profesorů Jana Lukla a Miloslava Dudy,“ zmínil přednosta Kardiochirurgické kliniky LF UP a FNOL Petr Šantavý.
Dne 20. února 2002 provedl primář nově otevřeného pracoviště v Olomouci Petr Němec se svým novým týmem aortokoronární bypass u prvního pacienta a navázal tak na tradici olomoucké chirurgické školy. V období 2007–2020 vystřídal docenta Němce profesor Vladimír Lonský, za jehož vedení se klinika dále rozvíjela. „Počty operací a vynikající výsledky potvrdily správnost rozhodnutí otevření olomouckého pracoviště a jeho koncepci disponující týmem kardiochirurgů, kardioanesteziologů, kardiologů, perfuziologů a kvalifikovaných sester,“ doplnil docent Šantavý.
Přítomností kardiochirurgie získala Fakultní nemocnice Olomouc status komplexního kardiovaskulárního a traumatologického centra. Zařadila se tak mezi špičkové fakultní nemocnice v ČR, poskytující lékařskou péči v celém spektru medicínských oborů. Lékařská fakulta UP tímto získala nový obor v systému pregraduální a postgraduální výuky. „Ale především a nejvíce získali pacienti se srdečním onemocněním v Olomouckém a Zlínském kraji. Mají ve svém dosahu kliniku, kde najdou péči odborníků a nejmodernější technologie, dávající vysokou naději na uzdravení,“ vyzdvihl Petr Šantavý.
Adam Fritscher, Fakultní nemocnice Olomouc
s úpravou redakce Žurnálu UP