Výborné studijní výsledky nemusí přinášet pouze dobrý pocit, ale také šanci na lepší pracovní uplatnění či finanční odměnu. Přesvědčilo se o tom jedenáct studentů katedry informatiky přírodovědecké fakulty, kteří získali Klirovo stipendium ve výši osmnáct a půl tisíce korun za rok 2020/2021.
„Jsem velmi vděčná, že naše katedra oceňuje studenty s nejlepšími studijními výsledky. Největším přínosem dobrých studijních výsledků jsou samozřejmě získané znalosti z daného studijního oboru a celkový přehled v problematice předmětů. Studium je občas náročné, ale získání stipendia dává pocit, že si nás někdo všiml a váží si nás za to. Je to motivace k tomu, abychom se intenzivně vzdělávali a nenechali se odradit složitostí oboru. Jsem studentkou 2. ročníku navazujícího magisterského studia a mé studium na katedře informatiky hodnotím jako pozitivně strávený čas, ze kterého si odnáším mnoho znalostí a zkušeností do pracovního života,” uvedla studentka oboru Informatika – specializace Umělá inteligence Gabriela Hrubá.
Dalšími oceněnými byli Jakub Jurka, Filip Martiník, Karolína Tobiášová, Filip Kubíček, Jan Holcman, Vojtěch Žák, Petr Kozák, Ivo Horák, Alena Svobodová a Tomáš Krejčí. Katedře se daří na stipendia získávat podporu sponzorů, kterými jsou firmy Behaim IT Solutions, Edhouse, ConfigAir, Jerid a LucidCircus.
„Za ta léta, co Klirovo stipendium udělujeme, jsem rád, že se nám daří získávat sponzory, kteří přispívají významnými částkami. V letošním roce místo deseti tisíc korun udělujeme osmnáct a půl tisíce. Řekl bych, že se z toho stává akce, o které se mezi studenty ví a která je považována za prestižní. Podobně je to vnímáno i ze strany firem. Stipendiem chceme zdůraznit, že klademe důraz na kvalitu studia a vychováváme kvalitní absolventy. Když se mě někdo zeptá, proč by měl jít k nám studovat, jako hlavní důvod uvádím, že naše studijní programy patří k nejlepším v České republice. Myslím, že jsou srovnatelné s těmi, které se vyučují na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně, ČVUT v Praze nebo na Matematicko-fyzikální fakultě UK,“ doplnil vedoucí katedry informatiky Radim Bělohlávek.
Stipendium bylo pojmenováno po významném odborníkovi v oblasti počítačových a systémových věd Georgi J. Klirovi, který za svoji vědeckou práci získal několik čestných doktorátů a dalších ocenění, mimo jiné Bolzanovu medaili AV ČR za přínos v matematických vědách. Byl autorem řady vlivných patentů a sedmnácti knih. V letech 2002–2014 několikrát přednášel pro studenty informatických programů na UP v Olomouci a byl členem zkušebních komisí pro obhajoby doktorských prací. Se členy katedry informatiky ho také spojuje několik společně napsaných odborných publikací.