Co by bylo studium bez knih? A i když se univerzitní knihovny snaží v době nouzového stavu pomoci studentům i akademikům zpřístupněním všech možných e-zdrojů, některé papírové knihy jsou zkrátka potřeba. Knihovna UP tak nyní na Zbrojnici nabízí půjčení knih přes výdejové okénko. Podmínkou je ovšem dodržování přesných bezpečnostních pravidel.
Kdo dorazí na Zbrojnici, narazí na nádvoří na informační ceduli s pokyny, jak se chovat. Na dlažbě jsou po dvou metrech, tedy po vzdálenosti, kterou je potřeba mezi lidmi dodržovat, rozestavěné kužely. Ty směřují příchozí k výdejovému okénku knihovny, pod kterým je stůl. Ten se pravidelně dezinfikuje. Knihovníci a knihovnice u okénka, vyzbrojeni rouškami a rukavicemi, rovněž dezinfikují stoly s připravenými knihami. „Centrum výpočetní techniky UP vyvinulo aplikaci pro rezervace. Student napíše e-mail s požadavkem a knihovnice knihy vyhledá a připraví. Potom dá studentovi opět e-mailem zprávu s odkazem na link rezervačního systému, v němž si zarezervuje den a čas, který mu vyhovuje a ve kterém se pro knihy dostaví. Limit v rezervačním systému je 5 studentů na 15 minut,“ popisuje systém, ve kterém nyní pracují, ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková.
Jak dodává, zatím se fronty netvoří, ale požadavků je dost. Denně knihovnice vyřídí na sedmdesát e-mailů. Stejně jako půjčování knih má své přesně stanovené regule i jejich vracení. „Probíhá bezkontaktně výhradně do biblioboxu. Knihy z něj jdou hned do karantény na čtyři až pět dnů, což doporučují hygienici. Týká se to i knížek z fakultních knihoven, které se po karanténě ve Zbrojnici opět vracejí na fakulty,“ dodává Helena Sedláčková. Jako preventivní opatření rozdělila knihovníky, kteří obsluhují výdejové okénko, do dvou směn, které se nepotkávají a střídají se v práci po dnech. „Kdyby náhodou musela jedna z nich do karantény, jsme schopni zajistit služby i dál,“ slibuje ředitelka Knihovny UP.