Konference nabídne interdisciplinární reflexi mediace u nás i v zahraničí

Připravovaná konference je určená všem se zájmem o mediaci. Foto: PF UP
Pátek 28. leden 2022, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

V netradičním termínu a v online formě se uskuteční VI. ročník mezinárodní vědecké konference MEDIACE, kterou připravuje právnická fakulta. Cílem odborného setkání, které je určeno všem zájemcům o tuto metodu mimosoudního řešení sporů, je interdisciplinární reflexe mediace u nás i v zahraničí. Konference se uskuteční 2. února na platformě Zoom.

Předchozí ročníky sympozia, které je svým zaměřením a spektrem účastníků v Česku ojedinělé, se konaly jednou za dva roky v podzimním termínu a přímo na fakultě. „Bohužel tak jako u mnoha jiných hromadných akcích nás ke změně přinutila nepříznivá epidemická situace. Netroufli jsme si jít do přípravy konference v prezenční formě v původním termínu, na podzim loňského roku,“ vysvětlila iniciátorka a hlavní organizátorka akce Lenka Holá z katedry politologie a společenských věd PF UP.

Cíl konference pořadatelé tradičně definují poměrně široce, jako interdisciplinární reflexi mediace u nás i v zahraničí. A to proto, aby dali prostor všem oblastem, v nichž je mediace využívaná, všem formám výkonu mediace, teorii, výzkumu, praxi i vzdělávání v mediaci. „To vše v kontextu vědních disciplín, z nichž mediace čerpá, především práva, psychologie a sociologie.  Je to v souladu s ideou mediace, která otvírá prostor a možnosti, propojuje a vzájemně obohacuje,“ doplnila Lenka Holá.

Přesto malá odlišnost od předchozích ročníků letos bude. „Naše právnická fakulta v partnerství s brněnskou právnickou fakultou a s podporou Grantové agentury České republiky ukončila tříletý výzkum mediace podle zákona o mediaci. Došli jsme k mnoha zajímavým výsledkům, které bychom chtěli účastníkům prezentovat a společně s nimi diskutovat,“ upřesnila Lenka Holá, která má více než dvacetiletou praxi jako mediátorka v civilních i trestních sporech.

Konference je určená všem se zájmem o mediaci. Tomu se snažili organizátoři přizpůsobit i její program. „Chceme, aby byl atraktivní jak pro vědecké pracovníky, praktikující mediátory, pracovníky justice, sociálních služeb, státní správy, zástupce profesních organizací, tak i pro studenty. Zájem o účast je vždy velký a doufáme, že tomu tak bude i tentokrát,“ dodala Lenka Holá. Od sympozia si slibuje, že přinese mnoho podnětů pro živou debatu a rozvoj oboru.

Odbornou akci zahájí příspěvky Beaty Swanové z Ministerstva spravedlnosti SR a Petry Masopust Šachové z Institutu pro restorativní justici. Na ně navážou přednášky věnované reflexi výkonu mediace dle zákona o mediaci, a to z pohledu tří zainteresovaných profesí – zapsaných mediátorů, soudců a advokátů. Účastníci poté budou na nastolených tématech dále pracovat v odborných sekcích.

Konference MEDIACE 2022 má svou webovou stránku, kde jsou všechny důležité informace včetně programu.