Kulatý stůl v Pevnosti poznání se zaměří na poválečnou obnovu Ukrajiny

Mapa: freepik.com
Úterý 8. říjen 2024, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Na poválečnou obnovu a rozvoj Ukrajiny bude zaměřen první ročník kulatého stolu nazvaného Postkonfliktní rekonstrukce a rozvoj, který 17. října 2024 pořádá katedra rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty UP v Pevnosti poznání. Tato akce naváže na mikrokreditní program celoživotního vzdělávání, který proběhl od února do dubna ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM).

„Rozhodli jsme se, že na mikrokreditní program z letního semestru volně navážeme a vytvoříme panelovou diskuzi, do které pozveme odborníky z praxe i z akademického prostředí. Myslíme si, že to má smysl, protože vidíme, jak velké prostředky z mezinárodních fondů jdou na průběžnou obnovu Ukrajiny. Bude potřeba velkého množství expertů. Jak v nevládním sektoru, tak i lidí, kteří budou schopní pomoci komerčním firmám,“ uvedl vedoucí katedry rozvojových a environmentálních studií PřF Zdeněk Opršal.

Kulatý stůl se uskuteční v anglickém jazyce od 15:00 do 17:00 v Laudonově sále Pevnosti poznání. Debata odborníků bude přenášena online prostřednictvím odkazu zveřejněném na stránkách katedry rozvojových a environmentálních studií. Úvodní slovo pronese profesorka Oxana Shevel z katedry politologie Tufts University. Následně se do diskuze zapojí přední odborníci z různých sektorů. Akce se zúčastní viceprezidentka Ukrajinsko-české obchodní komory Michaela Macharik, externí konzultant České rozvojové agentury Jan Pejřil, Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky a zástupkyně regionálního ředitele pro Východní partnerství a Balkán organizace Člověk v tísni Jana Bok Toužimská.

„Myslím, že situace na Ukrajině je podceněna z hlediska západních zemí, které se v rozvojové pomoci orientují na Afriku, Latinskou Ameriku a Asii. Ukrajina je bílé místo na mapě. Je potřeba pokrýt tento prostor východní Evropy už jen proto, že k němu máme více porozumění a je nám blíž kulturně i jazykově. Zároveň je tam spousta komerčních příležitostí pro firmy i z pohledu možného zaměstnání našich studentů,“ doplnil Zdeněk Opršal.

Kulatý stůl katedry rozvojových a environmentálních studií byl zařazen mezi události EADI (European Association of Development Research and Training Institutes), což je celoevropská síť výzkumných pracovišť, vědců a studentů různých oborů v oblasti rozvojových studií.